מצב הקורונה בברזיל ממשיך להחמיר ובתי החולים הקורסים הופכים ל"תאי חנק". בעקבות המוטציה הברזילאית שגרמה לעלייה חדה במספר החולים, מוסדות רופאיים במחוז אמזונאס, צפון המדינה, מספרים שפשוט נגמר להם החמצן לתת לחולים.

בזמן שברזיל סובלת מההתפרצות החדשה של המוטציה, ציוד מוטס לאזור בתי החולים של אמזונאס מכל רחבי המדינה. בתי חולים במנאוס, בירת המחוז, סובלים במיוחד מהנגיף כאשר בחלק מהמרכזים הרפואיים נגמר החמצן שניתן לספק לחולים.

ג'זם אורלאנה, מהמרכז הרפואי פיוקרוז-אמזוניהלפי, העיד שכמות החמצן נמוכה כל כך שהם נאלצים להטיס חולים לבתי חולים אחרים במדינה. כעת בני משפחה מודאגים מוחים נגד נשיא המדינה השנוי במחלוקת, ז'איר בולסאנרו, אשר המעיט בחומרת הנגיף ואפילו ונדבק בו בעצמו.

מחסור בחמצן בברזיל (צילום: AP Photo/Edmar Barros)
מחסור בחמצן בברזיל | צילום: AP Photo/Edmar Barros

אפילו חיל האוויר של המדינה נרתם לעזרת בתי החולים והטיס יותר מ-9,000 מיכלי חמצן מסאו פאולו למנאוס. ביום שישי הקרוב צפוי משלוח נוסף. 

במשך שבועיים שלמים הזהיר ארגון הבריאות העולמי כי תפוסת חדר המיון בבתי החולים של מנאוס עומד על 100%. לפי כלי התקשורת המקומיים, המצב החמיר אף יותר כאשר צוותים רפואיים חלו ונוצר מחסור של ציוד רפואי בסיסי.

מחסור בחמצן בברזיל (צילום: AP Photo/Edmar Barros)
מחסור בחמצן בברזיל | צילום: AP Photo/Edmar Barros

בסרטון וידאו שהפך לויראלי בזמן האחרון ניתן לראות עובדת בצוות הרפואי מתחננת לעזרה: "אנחנו במצב נוראי, החמצן אזל לגמרי בכל המחוז. אין יותר חמצן והרבה מטופלים גוססים. אם למישהו יש חמצן לשלוח לנו, בבקשה תביאו לנו לקליניקה יש לנו כל כך הרבה אנשים שגוססים".

וילסון לימה, מושלת מחוז אמזונאס, הצהירה כי "זהו הרגע הכי קריטי במגיפה" והחליטה על תחילת עוצר לילי החל מיום שישי האחרון - בתקווה שזה יבלום את התחלואה הגואה. ברזיל כיום מוגדרת בתור מוקדם ההתפרצות השלישי בגודלו בעולם כולו, אחרי ארה"ב והודו. עד היום, דווח במדינה על קרוב ל-8.5 מיליון מקרי הידבקות, מתוכם מתו כבר יותר מ-209 אלף תושבים.