בהלת אבעבועות הקוף: המרכז האמריקאי לבקרת מחלת ומניעתן (CDC) הודיע לאחרונה כי הוא מנטר את מצבם של מאות אזרחים, שנחשפו לאדם שאובחן עם המחלה הוויראלית הנדירה בזמן שתי טיסות בארה"ב. זה קורה אחרי שלפני יותר מחודש, תועדו שני מקרי הידבקות באנגליה.

החשיפה ארעה ב-15 ביולי לאחר שהחולה ביקר לאחרונה בניגריה עלה לטיסה בינלאומית מלאגוס לאטלנטה, לפני שעלה על טיסה מאטלנטה לטקסס אחר כך. מאוחר יותר, התברר שהוא אובחן עם אבעבועות הקוף וקיימת סכנת הידבקות לאנשים שהיו מצויים במרחק של 2 מטרים ממנו, הכוללים נוסעים שישבו לידו, אלו שחלקו איתו את תא השירותים, דיילות, עובדי ניקיון ובני משפחה שנפגשו איתו בבית. בסך הכל, מדובר ביותר מ-200 אנשים מ-27 מדינות שונות ברחבי ארה"ב, שנמצאים כעת תחת מעקב של ה-CDC.

"מדובר בהמון אנשים", ציינה אנדריאה מק'קולום, מנהל יחידת האבעבועות במחלקת האפידימיולוגיה של ה-CDC. "בשלב הזה, אנחנו רוצים בעיקר להתרכז בניטור אלו שהיו קרובים אל החולה בחלון הזמן שהוא היה על הטיסה".

אבעבועות הקוף היא מחלה ויראלית נדירה השייכת לקבוצת מחלות האבעבועות. מדובר במחלה זואונוטית, כלומר היא יכולה לעבור בין מינים, למשל מבעלי חיים לבני אדם.  מרבית המקרים מתרחשים באזורים נידחים במרכז ובמערב אפריקה, בסמוך ליערות גשם.

לפי משרד הבריאות, המחלה מתבטאת בכאבי ראש, עייפות, כאבי שרירים וחום. כשלושה ימים לאחר מכן, יכולה להופיע גם פריחה בעור ופצעים פתוחים הגורמים לכאבים. המחלה לרוב תימשך בין שבועיים לארבעה שבועות ותחלוף מעצמה ללא צורך בטיפול. אך במקרים מאוד מסוימים התסמינים עלולים להחמיר ויידרש טיפול רפואי בהתאם.

מדוברות ה-CDC נמסר שהחולה מאושפז ומבודד בבית חולים בעיר דאלאס שבטקסס. בינתיים, הם פועלים יחד עם חברות התעופה בניסיון להגיע לכל האנשים שאולי נחשפו אליו. אף על פי כן, הם משגרים מסר מרגיע לתושבים ואומרים שסיכויי ההדבקה נמוכים מאוד בגלל הנחיות הקורונה בשדות התעופה.

"אנחנו מאמינים שסיכויי ההידבקות כתוצאה מחשיפה לרוק נמוכים מאוד, בגלל שהנחיות הטיסה קובעות שנוסעים מחויבים להיות עם מסכה כל הזמן", נמסר בהודעה לתקשורת. למרות זאת, הם ממשיכים לעקוב אחר מצבם של שאר הנוסעים בכדי למנוע התפרצות של המחלה הוויראלית שעשויה להיות קטלנית.