משבר הקורונה בברזיל ממשיך להחריף: תיעוד מזעזע פורסם בימים האחרונים בצפון המדינה, שם תושבים רבים נאלצים לחכות שעות ארוכות בתקווה להשיג ציוד רפואי מציל חיים. על פי הפרסומים, נפתחו לאחרונה ברחבי מחוז האמזונאס, בין מוקדי התחלואה הגדולים בברזיל, "שווקי חמצן" שם ניתן לרכוש בלוני חמצן מספקים פרטיים.

בעיר מנאוס, מוקד ההתפרצות הגדול ביותר במחוז, דווח לאחרונה כי שיעור המתים מקורונה עומד על 149 בני אדן על כל 100 אלף תושבים. הנתונים המדאיגים הללו מגיעים ימים ספורים אחרי שדווח כי בתי החולים באמזונאס קורסים תחת העומס ועל פי תושבי האזור, הפכו למעשה ל"תאי חנק" בעקבות המחסור בחמצן.

לאחרונה התחילו להגיע למנאוס משלוחי חמצן, הכוללים גם חמצן שהגיע ממדינות כמו ונצואלה. למרות זאת, רבים מתושבי האזור סבורים שזה עדיין לא מספיק בשביל לשפר את המצב. "החמצן מגיע, אבל אנשים עדיין סקפטיים", סיפר תושב העיר לסוכנות ידיעות מקומית. "לאף אחד אין מושג כמה זמן זה יחזיק מעמד".

תושב אחר סיפר שבמרכזי חלוקת בלוני חמצן ניתן לרכוש מיכלים בעבור 57 דולר עד 114 דולר, תלוי בגודל המיכל. כמו כן, הוא טען שרבים מעדיפים לטפל בקרובי המשפחה שלהם שנדבקו בנגיף בביתם מאשר לאשפז אותם בבתי החולים. הוא הוסיף: "המצב במחלקות מזעזע. היחס שם תת-אנושי. אנשים מעדיפים לחכות 12 שעות בתור בשביל בלון חמצן מאשר להתאשפז".

לוסיאנה ליל, אחות שעובדת באחד מבתי החולים בעיר, סיפרה שגם היא נאלצה לקנות בלון חמצן משלה בשביל לטפל באחת החברות שלה. "הצלחנו לייצב אותה בבית אחרי שהיא נדבקה והחלה לפתח תסמינים", סיפרה. "הרבה יותר בטוח בבית מאשר בבית החולים. יש שם הרבה וירוסים אחרים, עדיף להיות מאושפז בבית".

ברזיל מוכרת כיום בתור מוקד התחלואה השלישי בגודלו בכל העולם, אחרי ארה"ב והודו. עד היום, יותר מ-8.5 מיליון ברזילאים נדבקו בנגיף ומתוכם, מתו יותר מ-211 אלף. לאחרונה, הוכרז על עוצר לילי מהשעה 19:00 ברחבי המדינה בתקווה לבלום את ההתפרצות. אף על פי כן, רבים עדיין מחכים שעות ארוכות מחוץ למרכזי חלוקת בלוני חמצן.