אין ספק שמאדים הפך בשנים האחרונות לכוכב הכי מדובר ומסקרן בקרב אוהבי ומדעני החלל. המירוץ ליישב בני אדם על מאדים משתווה רק למירוץ לשים אדם על הירח של שנות השישים. בשיתוף פעולה של נאס"א ואנשי הייטק כמו בזוס ומאסק, נראה שאנחנו קרובים מתמיד לדרוך על הכוכב. אבל היתכן שכבר עכשיו ישנם חיים על הכדור האדום?

מדענים טוענים שמצאו הוכחה לכך שחיים יכולים להתקיים על מאדים, מצילומים שסוכנות החלל האמריקאית שחררה. ההצהרה מגיעה מהמיקרוביולוג ד"ר שינלי וי מהאקדימה למדעים בסין, האסטרופיזיקאי ד"ר רודולף שילד מהארוואד וד"ר רון גבריאל ג'וסף מהסמית'סוניאן, אשר חקרו את התמונות שהגיעו מהגשושית נאס"א "קיוריוסיטי".

לדברי המדענים, ניתן לראות באותם צילומים צלליות אשר נראות בדיוק כמו כפטריות - מה שמוכיח שבהחלט ניתן לקיים חיים על כוכב מאדים. הם טוענים ש"הפטריות" שגילו נוטות להצטמק ולהעלם בהתאם לעונות השנה ואפילו לשנות את מיקומן על הכוכב - וזאת לא פעם ראשונה שהם טוענים זאת. בעבר, הם כבר הודיעו חגיגית שראו פטריות אשר דומות לזן Puffballs, שקיים על כדור הארץ, ואף הגדילו לעשות וטענו במאמר בשנה שעברה שבמקומות כמו מכתש איגל ומישור מרידיאני הגשושית צילמה אלפי פטריות. 

 

פטריות על מאדים (צילום: NASA)
פטריות על מאדים | צילום: NASA

חשוב לצנן את ההתלהבות ולציין שמדובר בסך הכל בתיאוריה שלא התקבלה באופן רשמי על ידי מדענים בכירים אחרים. בנאס"א למשל טוענים שמדובר בסך הכל בסלעים בעלי צורה שונה ממה שאנחנו מכירים מתמונות אחרות של הכוכב.

גם בעבר הטענה של אותם מדענים באשר לקיומן של פטריות על כוכב מאדים התקבלה בסקפטיות בקרב הקהילה המדעית. יתכן שחלק מהבעיה היא בכינוי שבחרה לעצמה חבורת המדענים הזאת - "ספייס טייגר קינג" - ובעובדה שיותר מפעם אחד פנו לנאס"א כדי לבדוק "חפצים" על מאדים שהתבררו כסלעים פשוטים.