אין ספק שלנהוג בחושך זה קשה יותר מלנהוג באור, ואנשים רבים נמנעים מכך ככל האפשר. מה שאותם אנשים לא יודעים, אולי, הוא שמה שמקשה עליהם לנהוג בלילה הוא בעיה אחת נפוצה שהתפרסמה בפוסט ויראלי. 

משתמש בטוויטר צייץ לאחרונה שתי תמונות שממחישות בצורה ברורה איך זה מרגיש לנהוג עם אסטיגמטיזם  – לקות ראייה. בתמונה הראשונה ניתן לראות מכונית שנוסעת מלפנים בכביש, אך האורות כולם נראים כמו כתמים מרוחים לחלוטין, בעוד התמונה השנייה מתארת ראייה אידאלית במצב של נהיגה ללא הלקות. גולשים שנחשפו לתמונות היו בשוק מסיבות שונות: אלו שרואים מטושטש כמו בתמונה משמאל לא האמינו שלא כולם רואים כך אורות בחושך, ואלו שרואים מצוין בחושך לא האמינו שכך חלק מהאנשים רואים אובייקטים מוארים בחושך. אז איזו מהתמונות האלה מתארת את הראייה שלכם?


אם אתם מזדהים עם התמונה השמאלית, אז גם אתם סובלים מאסטיגמטיזם - לקות המתרחשת כאשר צורת העין לא עגולה לחלוטין כמו כדורגל, אלא טיפה מאורכת כמו כדור פוטבול, מה שעלול להוביל לעיוות וטשטוש בראייה. המשמעות היא שאור מתוך אובייקטים לא נשבר בצורה מדויקת בקרנית ולכן האור שברשתית אינו נופל במקום הנכון. הבעיה הזו, אגב, היא ליקוי ראייה די נפוץ, פשוט לא הכרתם את שם התופעה.

בעקבות הפוסט, משתמשים רבים ברשתות החברתיות נדהמו לגלות שלא מדובר בראייה נורמלית בעת נהיגת לילה, ושאולי הם חווים את הלקות הזו בעצמם. "חשבתי שכולם רואים את האורות כמו קווים", כתב אחד מהם, "כשהייתי קטן הייתי מכווץ עיניים כדי לגרום להם להיראות מאורכים סתם בשביל הכיף, וחשבתי שזה נורמלי". מגיבים אחרים כתבו – "לא היה לי מושג שזו בעיה! חשבתי שככה אורות נראים", או "חשבתי שכולם רואים את הקווים האלה".

אופטומטריסטים טוענים שמדובר בייצוג לא רע של הבעיה, שכן אכן חווים מריחות כתוצאה מאסטיגמטיזם, אך זה גם יכול לקרות בגלל דברים אחרים כמו קטרקט, עמימות בעיניים ואפילו ריס סורר, ועל כן כדאי להיבדק על ידי רופא.