"הצניחה החדה בטמפרטורות עשויה להוביל למזג האוויר הקר ביותר שנמדד על פני האדמה": כך אמרה מומחית למדעי הסביבה מאוניברסיטת נורת'מביה (בריטניה), אשר התייחסה לאחרונה לדיווחים כי השמש תיכנס בקרוב לתקופת "היברנציה" (תרדמת) לראשונה מזה יותר מ-300 שנים.

ולנטינה זרקובה טוענת כי שנת 2020 עתידה להיות תחילתה של תקופה בת יותר משלושה עשורים שבה השמש תפיק אנרגיה מינימלית. משמעות הדבר היא צניחה בטמפרטורות ברחבי הגלובוס, אשר עשויות לרדת לסביבות 50- מעלות במקומות מסוימים.

"מדובר בתקופה שמאופיינת בפחות כתמי שמש על פני הכוכב", מסבירה זרקובה. "כתוצאה מכך, פחות אנרגיה תופק על פני השמש ופחות קרינה תופץ לכיוונם של כוכבי הלכת באזור – כולל כדור הארץ". לטענתה, ניתן לראות את ההשפעה של המצב עוד בימים אלו באזורים מסוימים באיסלנד וקנדה – שם נמדדו לאחרונה טמפרטורות נמוכות באופן לא שגרתי.

זרקובה מוסיפה כי תקופת ההיברנציה ככל הנראה תימשך עד שנת 2053 ותגרום לעונות קרות ורטובות במיוחד – כולל בקיץ ועונות המעבר. מומחים מקהילת המדע טוענים כי הפעם האחרונה שהתחוללה תופעה כזו הייתה בסוף המאה ה-17, כאשר הטמפרטורות ברחבי העולם היו קרות כל כך שאפילו נהר התמזה בלונדון קפא.

למרות התחזיות המבהילות של זרקובה, חלק מעמיתיה חולקים על דעתה וטוענים כי השינויים במזג האוויר יהיו מינוריים. פרופסור מת'יו אוונס, מרצה מאוניברסיטת רדינג (בריטניה), התייחס לדיווחים וטען כי תקופת ההיברנציה בקושי תשפיע על החיים בגלל ההתחממות הגלובלית.

פרופסור אוונס הוסיף: "הירידה באנרגיה של השמש, אשר מאופיינת בתקופת ההיברנציה, בקושי תורגש בגלל ההשפעות של בני האדם על הסביבה – לרבות פליטת ה-CO2 לאטמוספרה. אי לכך, ככל הנראה שלא תהיה השפעה על מזג האוויר".