מנהרה, אור לבן, החיים שעוברים מול העיניים בפלשבקים – חוויות שעל סף המוות יכולות להיות שונות אבל רובן פחות או יותר מתארות את אותו המצב המוזר שבין החיים למוות. מכון המחקר לחוויות שעל סף המוות (NDERF), שעוסק באיסוף עדויות של אנשים שעברו התנסויות, מפרסם שני סיפורים חדשים של אנשים שבטוחים שביקרו בעולם הבא - וחזרו כדי לספר מה היה שם.

הראשון הוא סיפורה של אישה בשם לינדה, שטוענת שעזבה את גופה למימד אחר לאחר שחטפה שבץ בשנת 2016. היא טוענת שהרגישה ״חופשיה, קלילה וחיה״ בצד השני: ״ברגע אחד דיברתי עם בעלי וברגע שלאחר מכן הייתי במימד אחר, הייתי מוקפת באור בהיר שהיה אוהב ומברך פנים. בתוך האור הזה היה אבי המנוח, שנראה צעיר יותר מרגע מותו, והיה לו חיוך גדול על הפנים״.

לינדה מספרת שלמרות שלא הייתה יכולה לפנות לאביה, היא שמחה לראות אותו, וחשה באור חמים ומודע. ״כשהבטתי כלפי מטה, הגוף שלי היה קרני אור. לבשתי גלימה של אור ולמרות שכל החושים שלי היו ברשותי, לא היה לי גוף פיזי. לאבא שלי היה גוף פיזי, ואני מניחה שזה כדי שאוכל לזהות אותו. אבל אז נאמר לי באופן טלפתי שאני צריכה לחזור ולסיים את המשימה שלי״.

כשלינדה התעוררה היא מצאה את עצמה בחדר המיון כשאנשים בוהים בה. לטענתה היא כבר לא חשה את האור החמים, ועל כן היא מאוכזבת מכך שלא תחווה יותר את האהבה והאושר שחשה בצד השני: ״לקח לי זמן להתאקלם בחזרה למימד הזה, הגוף שלי הרגיש כבד וצפוף״.

אדם אחר בשם סקוט סיפר למכון כי בזמן שעבר ניתוח לתיקון מפרצת באבי העורקים, הוא מאמין שהוא מת ועבר לצד השני. טכנית, הלב שלו אכן עצר והוא הוכרז מת מבחינה קלינית במהלך הניתוח, אבל לבסוף הצליחו להחיותו. במהלך הדקות הללו הוא מאמין שקיבלו את פניו מספר ישויות שאמרו לו שהמקום הזה יחכה לו כאשר התזמון יהיה נכון.

״עזבתי את הממלכה הארצית ונכנסתי למציאות האלטרנטיבית״, הוא אומר, ״ראיתי לגונה מוקפת בצמחים יפים. הכל היה רך למגע. היו אולי 4 או 5 ישויות שהיו נוכחות אבל לא יכולתי לראות אותן. הן הבטיחו לי שהכל יהיה בסדר ושאני יכול לעזוב מתי שרק ארצה. הן אמרו לי שהמקום הזה הוא עבורי ושהוא מכיל את כל האהבה הבלתי תלויה שיש לי כלפי אחרים, ושלאחרים הייתה כלפי. שאלתי למה הכל כל כך רך ונאמר לי שהאנרגיה שמאגדת את החומר היא זו של אהבה בלתי תלויה״.

״נשכבתי על הקרקע״, ממשיך סקוט, ״האנרגיה חיבקה אותי, והאנרגיה המרפאת והמשמעותית של האהבה הבלתי תלויה ריפאה אותי״. סקוט מאז החלים לחלוטין, אבל טוען שקיבל הצצה לתוך היקום שאחרים לא זוכים לה: ״אני מרגיש כאילו קיבלתי תובנה גדולה לטבע היקום, לחיים ולמשמעותם״.

יחד עם זאת מומחים רפואיים רבים מסבירים כי מה שאנשים מתארים כחוויה על סף המוות היא בעצם לא חוויה בעולם אחר אלא חוויה מתוך המוח שלהם, שמראה סימני פעילות וסורק את עצמו כטכניקה הישרדותית.

אנחנו לא נאמר לכם במה להאמין, אבל אנחנו גם לא יכולים להתעלם מהמשפטים המצמררים האלה, שנאמרו כולם על ידי אנשים שהוכרזו מתים - וחזרו לחיים.