"ברגע שהוצאתי את העצם הזאת מהמים, ידעתי שזו תגלית אדירה": שני גברים מדרום ארה"ב גילו דבר מדהים בזמן שיצאו לצלול באחד הנהרות במדינת פלורידה. בסדרת פוסטים בחשבונות המדיה החברתיים שלהם, הנרי סדלר ודרק דמטר חשפו כיצד מצאו בנהר פיס (Peace) עצם של ממוטה שנשמרה כמעט בשלמותה.

בשיחה עם כתבי ערוץ החדשות NBC2, סדלר סיפר שהוא וחברו יצאו לצלול בנהר לגמרי במקרה, אחרי שמזג האוויר בחוף הים היה סוער מדי. "יצאנו לצלול בנהר פיס והיה לנו את אחד הימים הכי מטורפים בחיי", סיפר סדלר, מורה למדעים במקצועו.

על פי ההערכות מדובר בעצם ירך של ממותה קולומביאנית, יונק עצום שהיה נפוץ באזור יבשת צפון אמריקה עד שנכחד לפני יותר מ-11 אלף שנה. לטענתו של סדלר, העצם שוקלת קרוב ל-25 ק"ג ונשמרה כמעט בשלמותה.

"זאת כנראה אחת העצמות הכי שמורות שנמצאו בהיסטוריה", טען סדלר. "העצם קשיחה מאוד וכל החלקים שלה עדיין נמצאים במקום, כולל הקימורים והשקעים של המפרקים. אין לי מילים, זו פשוט דוגמית מופלאה". סדלר הוסיף שהוא חשף לאורך חייו אינספור מאובנים, אבל עצם הירך של הממותה הקולומביאנית חייבת להיות התגלית הכי משמעותית שלו.

View this post on Instagram

A post shared by Derek Demeter (@derekthediscoverer)

View this post on Instagram

A post shared by Derek Demeter (@derekthediscoverer)

בהתבסס על ממצאים דומים מהסביבה ובדיקה ראשונית שנערכה על העצם, סדלר ועמיתו סבורים שמדובר בירך של ממותה שחיה לפני כ-100 אלף שנה. למרות זאת, ידרשו בדיקות נוספות כדי לקבוע את התיארוך המדויק של המאובן. בינתיים, סדלר סיפר שבכוונתו לשמור את העצם בכיתתו. "אני אשמור את העצם בכיתה בגלל שזו פיסת היסטוריה מדהימה", סיכם המורה. "חוץ מזה, היא מאוד מרגשת את התלמידים".

זוהי לא הפעם הראשונה השנה שעצמות של ממותות נמצאו בחלקה הדרומי של יבשת צפון אמריקה. בספטמבר האחרון, נחשף כיצד עבודות תשתית של שדה תעופה בקרבת מקסיקו סיטי, מקסיקו הופסקו במפתיע אחרי שפועלים מצאו מצבור עצמות ענקי של כ-60 ממותות קולומביאניות – והתמונות מטורפות.