צוות אסטרופיזיקאים תיעד באמצעות הטלסקופ המתוחכם שבהר האליקאלה בהוואי חור שחור ענק זולל כוכב, והחלק המדהים הוא שהם הצליחו לצלם את כל העסק בסוג של מסע בין-כוכבי בזמן (האירוע עצמו התרחש לפני מאות מיליוני שנים והאור משם הגיע אלינו רק עכשיו). (מקור)

אין תמונה
אירוע בקנה מידה שאי אפשר לתפוס

חור שחור הוא גרם שמים בעל כבידה כה חזקה עד ששום חומר, ואפילו אור, אינם יכולים להתחמק ממנו. חורים שחורים נחשבו תמיד לכרישים של היקום - מסתוריים, רעבתניים וחסרי רחמים אך למרות המוניטין, מתברר שאירועים מסוג זה הרבה פחות נפוצים ממה שנדמה לכם.

חורים שחורים בולעים כל מה שמתקרב מספיק כדי להימשך על ידי הגרביטציה האדירה שלהם וכיום מדענים מסוגלים להבחין בהשמדת כוכבים רק אחרי שהתהליך כבר החל. מה שמדהים בסרטון הזה הוא שהצליחו לתעד את הרגע בו החור השחור קורע את הכוכב לגזרים ולא רק חלקים מהתהליך.

רוצים עוד הרבה סיפורים משעשעים, מרגשים ומטורפים? תנו לייק בפייסבוק

לדברי ד"ר דיויד פלויד ממרכז מונאש לאסטרופיזיקה במלבורן (אוסטרליה), המשמעות של התיעוד הזה היא שכעת לחוקרים יש מידע רב יותר מבעבר על התופעה המרתקת. אנחנו יודעים שהחור השחור הזה דומה במסתו לחור השחור שבמרכז גלקסיית שביל החלב (פי 4 מיליון ממסת השמש שלנו) וארוחת הערב שלו הייתה ענק אדום (כוכב מאסיבי בגודל של פי כמה מאות או אלפים מהשמש שלנו).

מה שגזר את דינו הייתה העובדה שהוא התקרב למרחק של כ-150 מיליון קילומטרים מהחור השחור (בערך המרחק של כדור הארץ מהשמש); הגזים של הכוכב התחממו בשל החיכוך שנגרם ממהירות השאיבה לתוך החור השחור ויצרו את הפס הספירלי הבולט המאפיין את התופעה. אך למרות התיעוד המדהים הזה, עדיין יש מיעוט בקרב קהילת הפיזיקה העולמית שאינה מכירה בקיומם של חורים שחורים.

צפו בהדמייה המבוססת על התמונות שצולמו על ידי הטלסקופ: