חדשות טובות לחובבי החלל: הלילה אתם צפויים להיות עדים למחזה מרהיב בשמי הלילה כאשר מאדים עתיד להיות גדול פי 3 מבדרך כלל, בגלל תופעה אסטרונומית שמתחוללת כל כמה שנים בה השמש וכוכב הלכת האדום ימצאו בניגוד אחד לשנייה – לא הבנתם? נסביר.

ניגוד (באנגלית: Opposition) היא תופעה שבה שני גופים אסטרונומיים נמצאים בהפרש של 180 מעלות מאחד לשני ביחס לגוף נוסף שיימצא ביניהם – התוצאה? שלושה גופים שנמצאים בעצם על ציר אחד (ראו בתמונה מטה). במקרה הזה, שני הגופים האסטרונומיים המדוברים הם השמש וכוכב מאדים, אשר ימצאו הלילה בקו ישר משני צדי כדור הארץ.

מדובר בתופעה שמתחוללת פעם בשנתיים בממוצע, כאשר הפעם היא מתחוללת כשכדור הארץ נמצא בנקודה הרחוקה ביותר מן השמש (אפהליון) ומאדים נמצא במרחק הקרוב ביותר לשמש (פריהליון) – זוכרים שדיברנו על זה? זו למעשה הסיבה שכוכב הלכת יראה גדול כל כך בשמיים.

ברוס מקלור, מומחה לאסטרונומיה, מסביר שזו הפעם הראשונה שהתופעה הזו מתחוללת בשמיים מאז ה-27 ביולי, 2018, והפעם האחרונה עד ה-8 בדצמבר, 2022. לטענתו, כוכב הלכת האדום והשמש צפויים להיות בניגוד מדויק אחד מהשנייה בין השעות 02:00 ו-03:00 בלילה בשעון ישראל.

זאת הזדמנות מצוינת לתצפת על מאדים, שכן אפשר יהיה לראות אותו גם בעין בלתי מזוינת. אם אתם מעוניינים לעקוב אחר כוכב הלכת, הוא צפוי לזרוח בשעות הקרובות מכיוון מזרח (לקראת השקיעה) ויופיע בשמי הלילה מערבה עד לזריחת השמש. אין לכם אפליקציה לזיהוי כוכבים? אין שום בעיה. רואים את הכוכב הצהוב-כתום הזוהר ביותר בשמיים? זה מאדים – תיהנו.