כולנו זוכרים שמתישהו בחיינו סיפרו לנו שבקצה מערכת השמש שלנו נמצאת פלנטה קטנה, רחוקה וקרה בשם פלוטו. בקרב הציבור הרחב הוא היה, במשך שנים, כוכב הלכת התשיעי והאח החורג של כוכבי הלכת האחרים, המפוארים יותר, במערכת השמש שלנו. אבל משום מה בשנים האחרונות, כל הזמן דואגים לציין שפלוטו הוא לא כוכב לכת. איך הוא איבד את תוארו ומעמדו?

אין תמונה
למה אומרים עכשיו שפלוטו הוא לא כוכב לכת?

פלוטו התגלה בשנת 1930 ובמשך 76 שנה נחשב לכוכב לכת. את השם פלוטו הציעה ילדה בת 11 בשם ונטיה ברני אחרי שסבה הקריא באוזנייה מאמר על גילויו של גרם השמיים. היא ידעה שכוכבי הלכת קרויים על שמות אלים רומאיים וקראה לפלנטה הרחוקה ביותר מהשמש על שמו של אל השאול. השם פלוטו מכיל את את ראשי התיבות של פרסיוול לוול, מגלה הפלנטה, והצעתה של ברני התקבלה רשמית.

כיום הוא מוגדר, על ידי הקהילה האקדמית, ככוכב לכת ננסי. הקטגוריה הזו הוגדרה לראשונה בשנת 2006 וניתו לומר שהמניע הבלתי רשמי להוצאת פלוטו מרשימת כוכבי הלכת, ופתיחת הקטגוריה החדשה, היה גילוי גופים, בסדר גודל דומה לזה של פלוטו, במערכת השמש החיצונית.

בשנת 2003 התגלה גוף שמיימי בשם אריס, שהיה גדול מפלוטו ועורר מחלוקת, האם להגדיל את מספר כוכבי הלכת במערכת השמש שלנו לעשרה או לשלול מפלוטו את מעמדו ולקבוע כי במערכת השמש שלנו שמונה כוכבי לכת בלבד. האקדמיה האליטיסטית בחרה לצמצם את הנבחרת המכובדת ולא להכניס חברים חדשים וכך הפכה הפלנטה הקטנה, שהצליחה להתפלח לדירקטוריון במשך כמה עשורים, לעוד גוף שמיימי שמעביר את זמנו גם במערכת השמש איתנו.