המפץ הגדול - קבלה
התיאוריה הגדולה ביותר - המפץ הגדול | צילום: istockphoto

תיאורית המפץ הגדול המקובלת כיום גורסת שכל היקום שלנו נוצר ברגע אחד של התפוצצות אדירה; המדענים מאמינים שכל החומר והאנרגיה הקיימים התפשטו לפי התיאוריה מנקודה זעירה (בשם "סינגולריות כבידתית") לפני כ-13.7 מיליארד שנה אבל התיאוריה הזו מאותגרת כעת על ידי תיאוריה חדשה לפיה היקום התקרר עד שהכול נוצר.

הפיזיקאים התיאורטיים מאוניברסיטת מלבורן קוראים לתיאוריה החדשה שלהם "הקירור הגדול" ומנסים להסביר אותה בהשוואה למים: בהתחלה היקום היה נוזלי וכשהוא התקרר החל להיווצר החומר המוצק. שלושת המרחבים והזמן "קפאו" במקומם ולדבריהם ניתן לחקור את הסדקים בזמן ובמרחב כפי שניתן לבחון סדקים בקוביית קרח.

רוצים עוד הרבה סיפורים מעניינים משעשעים, מרגשים ומטורפים? תנו לייק בפייסבוק

לדבריהם, הבנתנו את הטבע והיקום עשויה לעבור מהפך אם נחקור את הסדקים האלה ואם זה לא ברור עדיין, פרופסור ג'יימס קוואך, החוקר הראשי בפרויקט, מדגיש שזו התיאוריה החדשנית והעדכנית ביותר בכל מה שנוגע למקורות היקום.

"פילוסופים ביוון העתיקה תהו ממה עשוי החומר - ממשהו רציף או מאבני בניין קטנות", הוא מסביר. "היום אנחנו יודעים בוודאות שהחומר מורכב מאטומים בזכות מיקרוסוקופים רבי עוצמה. אלפי שנים לאחר מכן איינשטיין הניח שהזמן והחלל מורכבים מרצף זורם אבל כעת מאמינים שההנחה הזו לא נכונה בקני המידה הקטנים ביותר בעולם התת-אטומי".

קוביות קרח
"ניתן לחקור את הסדקים בזמן ובמרחב כפי שניתן לבחון סדקים בקוביית קרח" | צילום: ShutterStock

לדבריו, "תיאוריה חדשה בשם גרפיטי קוונטי מציעה שהחלל מורכב מאבני בניין נפרדות כמו אטומים. את אבני הבניין האלה ניתן להשוות לפיקסלים על מסך אבל הן קטנות מאוד והאתגר הוא לאתר אותם". המדענים מאמינים שהם גילו דרך לראות את אבני הבניין האלה של היקום בצורה עקיפה.

"דמיינו שהיקום הקדמון היה נוזלי וככל שהוא התקרר הוא התגבש לממדים המרחביים שאנחנו מכירים", פרופסור קוואך מסביר - "היינו מצפים לראות את הסדקים כמו בקרח". לדברי פרופסור אנדרו גרינטרי, השותף במחקר, ניתן לראות חלק מפגמים האלה "מפני שאור וחלקיקים אחרים מושפעים מהם ומשנים את התנהגותם בגללם".

המדענים חישבו אילו שינויים אנחנו עשויים לראות אם התיאוריה נכונה ואם התחזיות שלהם יתבררו כנכונות, נהיה קרובים בצעד אחד לפחות לגלות ממה היקום שלנו עשוי באמת ואיך הוא נוצר. בקרב הדתות המונותאיסטיות יש התנגדות רבה לתאורית המפץ הגדול בטענה שגיל היקום שונה. עם זאת, יש גם מי שמאמין שהמפץ הגדול מוכיח את התפיסה הדתית כי אלוהים יצר את היקום יש מאין.

בשנת 1951 הכריז האפיפיור פיוס ה-12 שתיאורית המפץ הגדול אינה מתנגשת עם כתבי הקודש וכעת צריך רק לחכות ולראות האם הדת תתאים את עצמה שוב לתיאוריה חדשה. או אפילו יותר חשוב - האם המדענים מוכנים לאמץ תיאוריה חדשה?

ציר הזמן של היקום
הכול התחיל בנקודה אחת קטנה? | צילום: ויקיפדיה

(מקור)