בהלה בפתח תקווה: נחילי טרמיטים חדרו לבתים בשכונת במזרח העיר, שעריה ומחנה יהודה והתנחלו בתוך ארונות, על כיסאות ועל הקירות, כשהתושבים נותרים חסרי אונים מול הפלישה.

תושבים בשכונות הללו נאלצים כבר בשעות הערב לסגור את חלונות הבתים ואת כל הפתחים, מחשש שהטרמיטים יפלשו לבתיהם ויגרמו לנזקים ברכוש.

"מספיק שזוג טרמיטים נכנס כדי להקים קן, ותוך זמן קצר הוא מתרבה ומשתלט על הבית", אומר אריק נדב, פעיל בוועד שכונת שעריה, אשר תיעד את מכת הטרמיטים. "יש מקרים שהם הצליחו לחדור לתוך בתים והתושבים מבוהלים מהנזקים שהם עלולים לגרום להם".

לדבריו, העירייה והמשרד להגנת הסביבה עושים ככול יכולתם להדביר את קיני הטרמיטים, אך אלה ממשיכים להתפשט ברחבי השכונות. "אם הטרמיטים לא יחוסלו בקרוב, זו לא תהיה רק הבעיה של פתח תקווה. הם יגיעו לעוד יישובים בסביבה וגם לשכונות אחרות בעיר", הזהיר נדב, "זו תופעה שהגיעה לעיר משום מקום ואנשים חוששים לרכושם".

בכמה מקרים בודדים, הטרמיטים הקימו קינים בתוך ארונות בתים ובכיסאות עץ, הודברו - אך שוב חזרו. "האמת היא שאני פוחד שיזללו לי את הדלתות, הארונות והסלון", סיפר אחד התושבים, "הם גרועים מסופת הוריקן. אנשים חוששים לפתוח חלונות אפילו ביום, עד כדי כך".

הטרמיטים הגיעו לפתח תקווה לפני כמה שבועות בכמויות קטנות יחסית ומאז המשיכו להתרבות. המשרד להגנת הסביבה הזהיר מפניהם והחל להדביר אותם, אך לא הצליח להשתלט על התופעה המטרידה.

ראש העיר רמי גרינברג אמר בתגובה: "אמש בשעות הערב המאוחרות התגלה במספר רחובות בודדים במזרח העיר הטרמיט הפורמוסי אשר אינו מזיק לבני אדם אך עלול להזיק לרכוש. הימצאות הטרמיט בעיר אמנם ידועה אך מאחר ובימים אלה מתרחשת תופעה הקרויה 'מעוף הכלולות' הגורמת למעוף אינטנסיבי יותר של הטרמיט הוא נראה יותר. עם קבלת הדיווחים אמש יצאו גורמי המקצוע לשטח, בדקו את כל הדיווחים שהתקבלו במוקד, ובמקומות המתאימים החלו פעולות למניעת התפשטות הטרמיט. כרגע אין שום מקום לבהלה או לחשש! הטרמיט אינו מזיק לבני אדם והימצאותו נמצאת בשליטה ובקרה. נמשיך להיות במעקב אחר הנושא ולטפל במידת הצורך".