אמנם יש לו שם חמוד ומראהו צבעוני ואקזוטי, אבל דג הזהרון הוא אחד הדגים המסוכנים בעולם: אם תידקרו מסנפיריו החדים תצטרכו לסור מיידית לבית החולים, מאחר שהם מלאים בארס ויגרמו לכם בנוסף לצריבה קשה גם קשיי נשימה, חום גבוה ובצקות. הדגים האלה היו נפוצים עד כה בים האדום ובמפרץ אילת, אבל עכשיו הם החלו להגר לחופי הים התיכון דרך תעלת סואץ – בקצב מדאיג במיוחד.

זהרון
יפה ומסוכן | צילום: Flickr

לפי מחקר חדש, להקות דגי זהרון התיישבו כבר בכל החופים הדרומיים של קפריסין, ומספר גדל בהתמדה. החוקרים מאמינים שעליית טמפרטורות הים, והרחבת תעלת סואץ, איפשרו את התפשטות הדגים לאזורים חדשים. "זיהום" של הים התיכון בזהרונים יכול להוביל לאסון במערכת האקולוגית.

זהרון
מתפשטים בקצב מדאיג | צילום: Flickr

מקורם של הדגים באוקיינוס השקט ובמפרץ ההודי, והם ידועים בתור פולשים שמתפשטים בקצב מהיר. לאוקיינוס האטלנטי ולדרום פלורידה הם הגיעו בשנות השמונים לאחר שמספר פרטים נזרקו מאקווריומים ביתיים, ומאז הם משגשגים ומתרבים שם. כעת הם בדרך לכבוש עוד יעד כאמור – חופי הים התיכון, ובהם חופי ישראל. זה לא הולך להיות נעים: העקיצה שלהם מכאיבה מאוד ועלולה לגרום למוות אצל בני אדם משוק אנפילקטי.

החוקרים מנסים כעת למצוא דרכים לצמצם את אוכלוסיית הדגים, לפי שיערערו מערכות אקולוגיות ושרשראות מזון נוספות. עוד סכנה נוספה לביקור שלנו בחוף הים, כמה זה מנוי לבריכה בימינו?

(מקור)