גורי חתולים
גורי חתולים | צילום: דנה גוטרזון

נתחיל כמובן מהבסיס: למרות שנהוג בסרטים המצוירים להציג חתולים ששותים חלב, הורגים עכברים ונרדפים על ידי כלבים, כדאי שתדעו: שתיית חלב אינה טובה לחתולים, חתולים "משחקים" עם העכברים ואין להם שום כוונה לאכול אותם (גם אם הרגו את העכבר תוך כדי משחק) ואלפי בתים בישראל (והרבה יותר מכך בעולם) מגדלים בשלום, בשלווה ובאהבה כלב וחתול יחדיו שלא מנסים לחסל זה את זה.

רוצים עוד? בבקשה:

חתול שחור מביא מזל רע? האמונה התפלה שגורסת כי חתולים שחורים מביאים מזל רע היא אמריקאית בלבד. באסיה ובאנגליה חתולים שחורים ידועים דווקא כמביאים מזל טוב. אז תחשבו פעמיים לפני שאתם מסיטים את המבט ויורקים.

ואיך הנאמנות של החתולה במערכות יחסים? חתולה יכולה להזדווג עם יותר מזכר אחד במהלך הייחום ולהמליט פעמיים בשנה בין 6-8 גורים. לכן חשוב לעקר ולסרס את החתולים.

ומה עם נאמנות לבני האדם? למרות שנדמה לרוב שחתול הוא חיה אגואיסטית יש בו נאמנות מעוררת הערצה ויש אלפי סיפורים על חתולים שהצילו את חייהם של הבעלים. למרות אמרות עממיות, חתולים הם חיות חברותיות ביותר, והם זקוקים - בתנאים שלהם- לחברת בני מינם, לחברת כלבים או לחברת בני אדם שיתגוררו איתם במשותף באותה הטריטוריה.

חסך אוראלי - לא רק אצל בני האדם. האם ידעתם שחתול שנגמל מיניקה מוקדם מדי עלול להישאר עם התנהגות המחקה יניקה למשך כל החיים? זו הסיבה שתוכלו לפגוש לעתים חתולים בוגרים שמנסים "לינוק" מכריות, למשל.

דלת קטנה לחתול? לא תאמינו מי המציא אותה. למשפחות שמחזיקות חתולים בבית ובחוץ, אין דבר נוח יותר מדלת בע"ח, שמאפשרת להם לצאת ולהיכנס כאוות נפשם. מי שהגה את הרעיון הגאוני הוא לא אחר מאשר מנסח חוק כוח המשיכה - סר ניוטון אייזיק. האגדה מספרת שניוטון עשה ניסויים עם אור בחדר חשוך ואחד מחתוליו האהובים ביותר (ששמו היה כנראה "ספיטהד") כל הזמן פתח את הדלת והפריע לניסוי. בכדי להמשיך בעבודתו ללא הפרעות ולאפשר לחתול לשוטט חופשי, הוא חתך חור קטן בדלת וכיסה אותו בבד. זה התפתח למה שהיום ידוע כ"דלת בע"ח", המתאימה גם לחתולים וגם לכלבים.

via GIPHY

החתול הבכיר ביותר: לעיירה טלקיטנה באלסקה היה ראש עיר חתול במשך 15 שנה. לאורך כל שנות כהונתו לא נצפו בעיירה הפגנות ומחאות.

חתולים בצמרת: בדיסנילנד מתגוררים 200 חתולים, שהמקום הפך לביתם הקבוע. הם שם כדי לדאוג שהמקום יהיה נקי מעכברים, וזה לגמרי עובד. עוד בעולם האגדות, כדאי לדעת שבגרסה האיטלקית המקורית של סינדרלה, דמות הפיה הטובה הייתה חתול.

via GIPHY

ימין או שמאל? חתולות נקבות נוטות להיות ימניות, בעוד שחתולים זכרים נוטים לעתים קרובות להיות שמאליים. הדבר מתבטא בעיקר בדרך שבה הם משחקים או תופסים את המזון שלהם.

נפלאות התבונה: במוחם של חתולים יש 300 מיליון נוירונים פעילים, בעוד כלבים מסתפקים ב-160 מיליון נוירונים בלבד. באופן ביולוגי, דומה מוחו של החתול יותר למוח האנושי מאשר למוחו של הכלב. מחקרים מראים עוד כי אזורים זהים במוחם של חתולים ושל בני האדם אחראים לרגשות.

כל רווקה חייבת חתול? וגברים? דיוויד בואי, איגי פופ, יהודה פוליקר, פורטיס ועוד רשימה ארוכה של מובילי עולם הרוק מגדלים חתולים באהבה ומוכיחים שהחיבור בין חתולים ונשים זכה לקצת יותר מדי תהילת עולם.

לא תצטרכו תמ"א 38: חשוב לדעת שחתולים מאוד רגישים לתנודות והם מסוגלים לזהות רעידת אדמה כ-10 עד 15 דקות לפני שבני האדם מרגישים בה. חתול נאמן גם יוכל להזהיר אתכם בזמן.

via GIPHY

ומה עם הבריאות? מחקרים מוכיחים כי השהות לצד חתול בבית מוסיפה רוגע ושלווה. ליטוף חתול מביא להורדה בלחץ הדם ולהפחת הסיכויים לחטוף התקף לב/שבץ מוחי.

שלא תדעו צער: במצרים העתיקה חתול היה מושא להערצה, ולכן כאשר חתול המשפחה מת, בני המשפחה האבלים היו מגלחים את גבותיהם.

אז למה הוא שורט? חתולים לא שורטים סתם פתאום. זאת הדרך שלהם להגן על עצמם כשהם מרגישים מאוימים. כל עוד לא תציקו להם - הם לא יתעניינו בכם.

רוצים לאמץ חתול?

תנו לחיות לחיות מזמינים אתכם להגיע לבית המחסה של העמותה בכפר רות, ולהכיר את החתולים שמחכים לבית חם. חלק מהם מופיעים כאן, בכתבה. כדי לאמץ, אתם מוזמנים ליצור קשר עם תנו לחיות לחיות בטלפון:*3703 , שלוחה 3.

חתולה לאימוץ, תעשית, תנו לחיות לחיות
חתולה לאימוץ, תעשית, תנו לחיות לחיות | צילום: תנו לחיות לחיות

תעשית, בת חודשיים. אפילו שהיא לא רואה, היא יודעת לדגמן למצלמה. הבובה הזאת מתנהגת כמו כולם ובעיקר יודעת איפה יש פינוקים וממהרת לבקש אותם מהעוברים והשבים.

חתולה לאימוץ, תעשית, תנו לחיות לחיות
חתולה לאימוץ, רטט, תנו לחיות לחיות | צילום: תנו לחיות לחיות

רטט, בת 6, נמצאה אחרי פגיעת ראש קשה שהותירה אותה עם פגיעה נוירולוגית. חתולה עדינה ומקסימה ששוברת את הלב, מתפקדת כמו כולם ורק זקוקה לאהבה.

חתול לאימוץ, תעשית, תנו לחיות לחיות
חתולה לאימוץ, דניאל, תנו לחיות לחיות | צילום: תנו לחיות לחיות

דניאל, בן חצי שנה. גורון מתבגר עדין וביישן, מחכה לגדול בבית בו יש אהבה ופינוקים בלי סוף. 

חתולה לאימוץ, תעשית, תנו לחיות לחיות
חתולה לאימוץ, ציפה, תנו לחיות לחיות | צילום: תנו לחיות לחיות

ציפה, בת שנתיים. אחת היפות שיש, שמחכה יותר מדי זמן לבית מפנק. היא הגיעה בתור גורה והיא כבר בת שנתיים.

חתול לאימוץ, תעשית, תנו לחיות לחיות
חתולה לאימוץ, בייל, תנו לחיות לחיות | צילום: תנו לחיות לחיות

בייל, בן ארבע. חתול עם עיוורון הגיע בתור גור וכבר 4 שנים מחכה לאהבה. בייל המתוק הגיע בגיל חודשיים ומאז חלפו להן השנים. הוא ביישן וחששן בהתחלה, מצחיק ומרגש אחרי הכרות קצרה.