תמונות של נחילי מדוזות שנפלטו אל חופי עכו עלו לרשת ביממה האחרונה. בתיעוד אפשר לראות אינספור פרטים של חוטית נודדת, שמצויה בחופי מדינת ישראל, שרועות על שפת המים בחוף ארגמן – עכו. בסרטון שעלה לטיקטוק אפשר לראות שהמדוזות הגיעו כמעט לכל קו החוף, וכמעט כולן באותו גודל. התיעוד מגיע אחרי שנשטפו לחופי הארץ מדוזות שהקוטר שלהן הגיע ל-100 ס"מ.

ד"ר גור מזרחי, מביה"ס למדעי הים באוניברסיטת חיפה, שוחח עם mako על התופעה וציין שמה שאנחנו רואים עכשיו זה שרידים של נחיל שנצפה עוד בחודש דצמבר – אחרי שעברנו קיץ שלם מבלי שראינו נחילים של החוטית הנודדת.

@viktoriya_21_06

♬ оригинальный звук - 10:41

"אפשר לומר שהייתה לנו שנה מוזרה, כי לא הופיעו נחילי מדוזות בקיץ", ציין ד"ר מזרחי. "מה שאנחנו רואים עכשיו על החופים הם שרידים של נחילים שהופיעו בחורף, וכעת הם פשוט 'נגמרים'. מה שקורה לנו בדרך כלל בקיץ קורה עכשיו. כל התזמון של התופעה הזאת השתנה מסיבה שאנחנו לא יכולים לשים עליה את האצבע".

ד"ר מזרחי הוסיף כי נחילי מדוזות בתקופה הזו היא תופעה מוכרת. לדבריו, את רוב נחילי החוטית הנודדת רואים בחודשי הקיץ, אך ישנם גם כאלו בחורף. "בקיץ יש לנו בדרך כלל כמה נחילים, שניים או יותר, והם מגיעים בעוצמות שונות", אמר ד"ר מזרחי. "לא ראינו נחילים בקיץ, אז הנחיל החורפי היה יחסית גדול ואנחנו רואים אותו עכשיו".

View this post on Instagram

A post shared by Undersea World/Подводный Мир (@underseaworld.club)

מדוזת החוטית הנודדת בעבר הייתה מצויה רק בחופי אילת. אולם, לאורך השנים היא היגרה – או ליתר דיוק, פלשה – אל הים התיכון. מחזור החיים של בעל החיים משתנה, עם פרטים שמתים שלושה חודשים אחרי שהגיעו לבגרות ואחרים שיכולים לשרוד כמה שנים. לפי ההערכות, המדוזות שנצפו מול חופי עכו היו בנות כמה חודשים בלבד.

באשר לשאלה אם נראה עוד מראות כמו בעכו באזורים אחרים בארץ, ד"ר מזרחי אומר שקשה לדעת בוודאות. לדבריו, נחילים של מדוזות מושפעים מפרמטרים שונים, כמו עוצמת הגלים בים ומזג האוויר. מה שכן, ייתכן שכבר בחודשים הקרובים, עם בוא האביב, אנחנו נתחיל לראות את היווצרותם של נחילי הקיץ. "אנחנו אוטוטו באביב ואנחנו נתחיל לראות את החוטית הנודדת עוד פעם", ציין ד"ר מזרחי. "במהלך השנה הקרובה צריך לראות אם הם יגיעו בטיימינג הרגיל, כלומר בסביבות יוני. אנחנו בכל מקרה מחכים להן בכיליון עיניים".