300 ק"ג – 4 מטרים אורך: דייגי קמבודיה עדיין תופסים את הראש למראה הדג העצום בגודלו שהצליחו לתפוס – דג המים המתוקים הגדול ביותר שנתפס אי-פעם. מל תון, הדייג בן ה-42 ישב עם חכתו באי קטנטן על נהר המקונג והעלה את אותו יצור גדול. הוא הזעיק במהרה מומחים מפרויקט המחקר Wonders of Mekong שזיהו אותו כסוג של סטינגריי (טריגון), מדדו אותו והחזירו אותו בריא ושלם למים, לא לפני שהתקינו על גופו משדר קטן. ביולוג ימי: "אנחנו יודעים עליו מעט מאוד אבל הוא כנראה איטי".

החוקרים היו באזור במטרה להתקין משדרים קטנים כחלק מפרויקט מעקב אחרי נדידת דגים בנהר. המקונג נחשב לאחד מהנהרות המגוונים ביותר מבחינת מיני דגים אך גם למזוהם במיוחד. "זהו קטע בנהר עם הרבה בריכות עמוקות שמגיעות ל-90 מטרים עומק", אמר אחד החוקרים. "התחלנו להתמקד באזור הזה כי הוא חשוב למגוון הביולוגי ולדייג. הוא משמש כמפלט למינים גדולים".

הדג הכי גדול שנתפס אי פעם במים מתוקים (צילום: reuters)
הדג הכי גדול שנתפס אי פעם במים מתוקים | צילום: reuters
הדג הכי גדול שנתפס אי פעם במים מתוקים (צילום: reuters)
הדג הכי גדול שנתפס אי פעם במים מתוקים | צילום: reuters

על פי המדידה של החוקרים, משקלו של הדג מגיע ל-293 ק"ג ואורכו עומד על 3.98 מטרים. הקמבודים מכנים את הדג "בוראמי" - כלומר "ירח מלא", על שום צורתו. "זה מדגיש כמה מעט אנחנו יודעים על הרבה מדגי המים המתוקים ענקיים אלה", אמר זב הוגאן, ביולוג דגים מאוניברסיטת נבאדה ומנחה תוכנית על דגי ענק בנשיונל ג'יאוגרפיק. "הוא שבר את השיא של דג המים המתוקים הגדול בעולם, ואנחנו יודעים עליו מעט. מל תון הדייג הצליח לתפוס אותו כי הוא כנראה איטי במיוחד".

מה שבכל זאת יודעים החוקרים זה שאותו דג ניזון משרימפס, רכיכות ודגים קטנים שהם מוצאים בקרקעית. הם יכולים למצוץ אותם עם הפה שלהם שדומה בצורתו לבננה ולרסק אותם.