תגלית מרעישה (או ליתר דיוק, מגעילה) הסעירה השבוע את קהילת חוקרי החרקים העולמית. אספן חרקים ממלטה מצא לאחרונה בבית הקברות העירוני בפואלה מושבה של תיקני Periplaneta Americana (תיקן אמריקני) אשר עברו מוטציה מיוחדת במינה.

ארנולד סקיברס, אספן חרקים ומדביר, מצא על האי את פרוק הרגליים המסתורי שלא נראה בטבע מאז שנות ה-50. לטענתו, חוקרים לא מצאו מושבות של התיקן הנדיר מאז שהוא התגלה במכרה פחם בגלאמורגן (בריטניה).

סקיברס מתאר כיצד ה"ג'וק" שעבר מוטציה נבדל מהתיקן האמריקני המקורי. "הם שונים בכך שיש להם עיניים לבנות, מחושים ארוכים יותר, גוף קצר והם זריזים מאוד", מסביר האספן. "מעבר לזה, הם הרבה יותר אגרסיביים מהתיקן האמריקני, אשר נחשב יחסית כנוע בעולם החרקים".

האספן טוען כי לתיקן הנדיר יש נטייה להדיר זני מקקים אחרים ממושבותיו ולהבריח חרקים אחרים. כמו כן, הם נוהגים להתרבות בקצב מהיר מאוד. לטענתו, הוא ליקט מבית הקברות שתי נקבות ושישה זכרים ומאז, יש לו יותר מ-100 מתיקנים מן הסוג הזה בטרריום בביתו.

סקיברס סבור גם שהתיקן פיתח יכולות מיוחדות בשביל לשרוד מתחת לאדמה. "התיקנים הללו כנראה עיוורים ולמרות זאת, הם יכולים לשרוד בחשיכה מוחלטת בזכות המחושים הארוכים שלהם". האספן פועל כעת ללקט כמה שיותר מידע על החרק הנדיר על מנת שניתן יהיה לקטלג אותו בצורה טובה.