תושבי שכונת קריית ספר בתל אביב מנהלים באחרונה מאבק נגד העירייה, שהחליטה שלא לאפשר להם לגדל ברווזים בגינה הקהילתית ולטענת התושבים - אף העלימה אותם מהמקום באישון לילה.

תושבי קריית ספר הקימו את הגינה לפני כ-12 שנה ובאחרונה החליטו להכניס למקום ברווזים לתוך האגם הסמוך, כדי שיהווה אטרקציה לתושבים. כל אחד מהתושבים תרם כ-150 שקלים לרכישת ברווזים לגינה. בסך הכול הם רכשו כ-24 ברווזים ושבעה נולדו גם במקום.

"התושבים - ובהם גם ניצולי שואה - האכילו את הברווזים לחם וירקות והיו חלק בלתי מהנוף של השכונה. הייתה אטרקציה. הבאנו ארבעה סוגי ברווזים נדירים מאוד. כל הקהילה נהנתה מהגינה ותושבים היו מגיעים למקום ליהנות ולנוח", סיפר אבי זלינגר, תושב השכונה.

הברווזים של קהילת ספר (צילום: אבי זלינגר)
כל תושב תרם 150 ש"ח לרכישת הברווזים | צילום: אבי זלינגר

אולם לאחרונה נחרדו התושבים כשקמו בוקר אחד וגילו שכל הברווזים נעלמו מהמקום. "לפני כשלוש שנים הבאנו פעמיים ברווזים לגינה שנעלמו באופן מסתורי מהמקום, אבל הפעם החליטו התושבים להחזיר אותם", הסביר זלינגר, שיזם את חיפוש והחזרת הברווזים.

לטענת התושבים, בימים האחרונים עובדי העירייה הגיעו באישון לילה לגינה, נכנסו לאגם, אספו את כל הברווזים והעבירו אותם לירקון. "לצערי עובדי העירייה התנהלו כמו גנבים בלילה. לא התריעו בפנינו על כלום. באו, לקחו והרסו את האטרקציה שגרמה הנאה וכיף לתושבים", אמר זלינגר. לדבריו, בכוונת התושבים לנהל מאבק משפטי וציבורי נגד העירייה להחזרת הברווזים לגינה.

הברווזים של קהילת ספר (צילום: אבי זלינגר)
נעלמו באישון לילה | צילום: אבי זלינגר

"העירייה פגעה בתושבים. פגעו באיכות החיים של התושבים והרסו סתם אטרקציה. למי הפריעה הגינה?", זועמים התושבים, "בכל אירופה יש גינות עם אגמים ובריכות של ברווזים וזה לא מפריע לאף אחד. אז למה לעיריית תל אביב זה מפריע? רק בגלל שניהלנו לפני שנים רבות מאבקים על מניעת הקמת מגדלים בגינה וזכינו בבית המשפט הם נוקמים בנו. זה הזוי. לא נוותר. נפנה לבית המשפט וננהל מאבק ציבורי להחזרת הברווזים. העירייה משקיעה מיליארדים בעיר עצמה וב-1,000 שקל עשינו כל כך הרבה טוב לתושבים. יש גם ניצולי שואה שהסכימו לתרום כסף למאבק המשפטי להחזרת הברווזים. הגינה הזו עשתה טוב לכולם ובעיקר בתקופת הקורונה הקשה. גרמו לנו לחור בנשמה ובלב. התושבים עצובים ממה שהעירייה עשתה להם. הברווזים לא הפריעו לאיש, רק עשו טוב לכולם".

הברווזים של קהילת ספר (צילום: אבי זלינגר)
חיפשו ומצאו אותם בירקון | צילום: אבי זלינגר

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "ראשית נציין כי העירייה רואה חשיבות רבה בשמירה על רווחתם ובריאותם של הברווזים. עם זאת יש לציין כי הבריכה האקלוגית בגינת קריית ספר היא לא המקום הטבעי לגידול ברווזים, זאת מאחר ולצוות במקום אין אפשרות מקצועית לקחת אחריות על גידולם ולראיה, במקום נמצאו פגרי ברווזים שננשכו על ידי כלבים ונדרסו על ידי מכוניות כאשר טיילו באופן חופשי על הכביש. יתרה מזאת, הברווזים היוו מפגע סביבתי וגרמו לזיהום מי הבריכה האקולוגית שהוקמה לדגה בלבד וכן גרמו רעש של צווחות וקרקורים לתושבי האיזור, בפרט בשעות הלילה. משום כך הוחלט להעביר את הברווזים למקום גידול מסודר בפארק גני יהושע, אשר מיועד לכך, והעירייה, יחד עם גני יהושע, ידאגו לרווחתם".