שומרי גן החיות באינדונזיה נאלצים להעביר למרכז גמילה את טורי האורנגאוטן, שפיתחה הרגל מגונה. טורי למדה לעשן לפני עשר שנים על ידי חיקוי המבקרים בגן החיות שבמשך שנים רבות הם היו זורקים את בדלי הסיגריות לתוך הכלוב הפתוח.

טורי הפכה למעשנת כבדה שמסמנת כיום עם האצבעות על פיה בכל פעם שיש לה חשק למנת ניקוטין, ומתרגזת כשהיא לא מקבלת. בהתקפי הזעם שלה היא זורקת כל מה שבהישג יד לעבר המבקרים ובאופן כללי לא מתנהגת כמו שהיא אמורה להתנהג.

טורי האורנגאוטן (צילום: guardian.co.uk)
אבל בינתיים תביא קפה | צילום: guardian.co.uk

הפקחים בגן החיות "טארו ג'ורוג" לא הצליחו לגמול את טורי בת ה-15 בעזרת אוכל ודליי מים שנשפכו כדי לכבות את הבדלים ובקרוב היא תועבר יחד עם בן זוגה למרכז ההגנה על אורנגאוטנגים בבורנאו (COP), שם הם אמורים לעבור יחד את הגמילה באי קטן.

רוצים עוד הרבה סיפורים מעניינים משעשעים, מרגשים ומטורפים? תנו לייק בפייסבוק

האורנגאוטן הוא קוף אדם אינטליגנטי מאוד החי כיום רק ביערות הגשם של האיים בורנאו וסומטרה (אינדונזיה ומלזיה). הנקבה מגיעה לגובה של כ-1.3 מטרים ולמשקל של כ-45 קילוגרמים ואילו הזכר מגיע לגובה של 1.8 מטרים ולמשקל של כ-118 קילוגרמים.

טורי היא אולי האורנגאוטן המעשנת המפורסמת ביותר אבל התופעה קיימת בקרב קופי אדם נוספים ואפילו הוריה היו מעשנים, מסביר הארדי בקטיאנטורו המטפל בקופי האדם במרכז COP. בזמן היעדרותם של טורי ובן זוגה יותקנו בכלוב בגן החיות רשתות שימנעו מהמבקרים להשליך את בדלי הסיגריות.

"זה קורה כל הזמן", מספר הארדי. "אנשים זורקים סיגריות וכשטורי מעשנת הם צוחקים ומצלמים". העישון נפוץ מאוד באינדונזיה - כמעט 70 אחוזים מהגברים מעל גיל עשרים מעשנים והפקחים מתקשים למנוע מהמבקרים לעשן בגן החיות. תוחלת החיים של האורנגאוטן עומדת על 35 שנים ובגני חיות הם מגיעים גם לגיל 50. אבל כמו מינים רבים באסיה, גם קופי האדם המרשימים האלה בסכנת הכחדה ואם יש משהו שהמין הזה לא צריך זה למות מסרטן הריאות.

(מקור)