פעילי זכויות בעלי חיים בדרום מזרח אסיה זועמים על החלטת רשויות אינדונזיה להפוך את אחת משמורות הטבע הגדולות במדינה לאתר תיירות. קבלני בנייה החלו לאחרונה את עבודות התשתית של מרכז מבקרים חדש באי רינקה, שהוא ביתם של מיני בעלי חיים שונים וביניהם לטאות כוח ענקיות (דרקוני קומודו).

האי רינקה הוא אחד האיים הגדולים בקבוצת האיים קומודו, מחוז נוסה טנגרדה המזרחי, אינדונזיה. גודלו עומד על כמעט 200 קמ"ר והוא ביתו של קהילה קטנה של אנשים שחיים בשלום יחסי לצד לטאות הכוח הענקיות.

לטאת כוח ענק היא הטורף העיקרי על איי קומודו. גודלה של לטאה בוגרת יכול להגיע לאורך של עד 3 מטרים, כאשר הלטאה הארוכה ביותר אי פעם נמדדה באורך של 3.13 מטרים. משקלה של לטאה בוגרת יכול להגיע ליותר מ-160 ק"ג והיא צדה את שאר בעלי החיים שחיים באזורי התפוצה שלה – כולל ציפורים, חסרי חוליות, יונקים ולפעמים אפילו בני אדם.

View this post on Instagram

A post shared by gregorius afioma (@gregoriusafioma) on

הממשלה המקומית אישרה לאחרונה את תחילת עבודות הבנייה על האי, למורת רוחם של פעילים מקומיים. העבודות הן חלק מפרויקט תיירותי שקיבל את השם "פארק היורה" ועלותו מוערכת במאות אלפי דולרים. כחלק מעבודות התשתית על האי רינקה, ישפצו את הנמל הנוכחי, יסללו כבישים חדשים, יבנו מרכז מבקרים, מלונית, מסעדה ומגורים לפקחים.

הרמן טובו, ראש ענף שיכון ובנייה במחוז נוסה טנגרדה המזרחי, טען בהודעה לתקשורת כי כל העבודות על האי מתקיימות בנוכחותם של פקחי שמורות טבע על מנת לשמור על ביטחונם של הפועלים ושל בעלי החיים. הוא הוסיף: "אנחנו נוקטים בכל אמצעי הזהירות בשביל לוודא שעבודות התשתית לא יפגעו בשטחי המחייה של דרקוני הקומודו". למרות זאת, פעילי זכויות בעלי חיים סבורים שהפרויקט בכללותו עתיד לפגוע בלטאות המקומיות.

View this post on Instagram

Terima kasih teman2 karena bersama-sama menyuarakan #savekomodo dalam beberapa hari terakhir. Tetaplah berkecil hati bahwa belum tentu suara kita ini juga didengarkan. ⁣⁣ ⁣⁣ Tahun 2018, beberapa media dan publik figur ikut menyuarakan perjuangan melawan privatisasi. Di kalangan artis, ada Luna Maya, Nadine Chandrawinata, Slank, dan beberapa lagi yg lain. Semoga tetap bersuara hingga saat ini karena soalnya tetap sama.⁣⁣ ⁣⁣ Semoga yang lain juga ikut bersuara. Suara kita semua penting sebagai bagian dari tanggung jawab kita bersama terhadap lingkungan dan keragaman satwa yg kita banggakan selama ini. ⁣⁣ ⁣⁣ Jika tidak sampai mengubah keputusan politik, juga tidak apa-apa. Minimal kita semua terinformasikan dan memiliki kesadaran kritis bersama. ⁣⁣ ⁣⁣ Saya membayangkan bahwa suara kita saat ini membuat orang-orang yang berjalan di atas elevated deck dari jurassic park ini akan malu suatu saat. Mereka kehilangan rasa bangga berjalan di atas jurassic park yg mirip stadion ini. ⁣⁣ ⁣ Mereka masih ingat bahwa semua fasitas dan kemewahan infrastruktur itu dibangun di atas penolakan berbagai pihak dan cara-cara yang menyalahi prinsip konservasi yang KLHK sendiri perkenalkan kepada masyarakat dan pelaku wisata. ⁣ ⁣ Pariwisata berbasis konservasi mestinya dibangun di atas pertimbangan nilai ekologis dan sosial yang mendalam, serta ekonomi tentunya.⁣ ⁣⁣ Untuk teman-teman yang bertanya, apakah kemarin foto asli atau editan: kalau butuh yg editan, ini ada foto yang menarik. Komodo berantem dengan eksavator. Silakan disebarluaskan.⁣⁣

A post shared by gregorius afioma (@gregoriusafioma) on

גרגורי אפיומה, פעיל זכויות בעלי חיים, מוחה על ההחלטה להפוך את האי רינקה לאתר תיירות. אפיומה מתעד את השפעת פרויקט הבנייה על הלטאות ובתמונה אחת, אפשר לראות כיצד דרקון קומודו אחד הבריח שני פועלים על גג של משאית. לטענתו, זאת הפעם הראשונה שהלטאות רואות ציוד מיכון וכלים הנדסיים מאז תחילת המאה ה-20.

אפיומה ופעילים נוספים חוששים כעת כי פרויקט התיירות ישחית את שטחי המחייה של הלטאות ויביא לצמצום הפריטים על האי. לאחרונה, הם החלו להשתמש בהאשטאג SaveKomodoNow במטרה להעלות מודעות לתופעה.