מטיילים שהגיעו הבוקר (שני) לחופי תל אביב הופתעו לראות מראה לא שגרתי - לפחות בחופי ישראל: דיונון גדול שנפלט לחוף. עדת ראייה שנכחה במקום וצילמה את בעל החיים המיוחד סיפרה: "זה קרה הבוקר בחוף גאולה. ראיתי אותו בזמן ריצת הבוקר שלי. הוא היה גדול - יותר מחצי מטר".

הדיונון שהגיע לחופנו נחשב לאחד ממיני הרכיכות הימיות הגדולים ביותר באוקיינוס השקט. למען הפרופורציה - אורך גלימתו (חלקו העליון בלבד) יכול להגיע לאורך של עד 2 מטרים.

האם הוא מסוכן?

על פי רוב, דיונונים לא מסוכנים במיוחד לבני האדם, אולם עדויות מן העבר מצביעות על כך שבעת רעב הם יכולים לתקוף צוללנים ומתרחצים ששוהים בקרבם. הדיונון מוגדר כרכיכה ימית תוקפנית, אוכלת בשר אשר צדה במהירות את טרפה. היא עושה זאת באמצעות הקרסים המחודדים שבזרועותיה, וניזונה בעיקר מדגים, סרטנים, חסילונים ויצורי ים קטנים אחרים.

זה לא המקרה היחיד שבו בעל חיים מיוחד מוצא עצמו באזור חופי ישראל. לפני כמה שבועות נצפה תמנון ייחודי במפרץ אילת - כשהוא לכוד בתוך קופסת חומוס. בעלי חיים שונים, לרבות דגים, רואים בשקיות הניילון ובקופסות הפלסטיק מקום מסתור או בית. כשהם מגלים שהבית הזה נודד עם הזרם ואין להם יכולת להתנגד לכך, כבר מאוחר מדי עבורם לנטוש אותו והם נאלצים להישאר בתוכו - לפעמים עד סוף חייהם.

שקיות הניילון הופכות לעיתים למלכודת של ממש מכיוון שלבעלי החיים קשה להיחלץ מהן. "הרוח במפרץ אילת גוררת את האשפה שמושארת בחוף לתוך הים", מסביר ד"ר אסף זבולוני, אקולוג מפרץ אילת. "הייתי שמח לראות תמנון משחק ומוצא מסתור בצדפות וקונכיות ולא בקופסאות פלסטיק שנזרקות או מוצאות את עצמן בים לאחר שהושארו על החוף ולא נזרקו לפח".