אישה מדרום תאילנד התעשרה בין לילה, אחרי שמצאה על רצועת החוף הסמוכה לביתה חומר ששוויו מוערך במאות אלפי דולרים. סיריפורן ניאמרין, תושבת אזור נאקון סי טמרט, תיארה לכתבים מקומיים כיצד נתקלה לגמרי במקרה בגוש המסתורי עם הריח המוזר.

"הגוש היה באורך של יותר מחצי מטר וברוחב של כ-30 ס"מ", סיפרה התושבת בת ה-49. "החלטתי לקחת את הגוש הביתה כי חשבתי שאולי אוכל למכור אותו למישהו. לא היה לי מושג מה זה או שזה שווה הון תועפות".

החומר התברר להיות הפרשת אמברגריס (ענבר אפור), אשר מוכר לרוב בתור קיא של לוויתני ראשתן גדול-ראש. מדובר למעשה בחומר בצבע אפור בהיר, שומני וקשיח שמזכיר שעווה. היונק הימי העצום מפיק את החומר בשביל להקל על מעבר של חומרים בתעלות העיכול שלו. למרות זאת, בני אדם משתמשים בענבר אפור כבר המון שנים בשביל להפיק בשמים יקרים.

ניאמרין סיפרה שמשקל גוש האמברגריס עומד על 7 ק"ג וערכו המקסימלי מוערך ביותר מ-258 אלף דולר. כעת, היא נמצאת בשלבים למכור את החומר לסוחרים מקומיים, בתקווה שתוכל להשתמש בכסף בשביל לעזור לבני הקהילה שלה.

View this post on Instagram

A post shared by Oceanholic Life (@oceanholic_life)

"ברגע שאמכור את הגוש אפשר יהיה להשתמש בכסף בשביל לשפר את איכות החיים של תושבי הסביבה", סיפרה. "בינתיים, אני שומרת אותו אצלי בבית. אני מאוד בת מזל שמצאתי גוש גדול כל כך".

גוש האמברגריס של ניאמרין אומנם גדול, אבל הוא אפילו לא מתקרב לגוש הגדול שאי פעם התגלה על חופי תאילנד. בנובמבר 2020, לא רחוק מאיפה שניאמרין גרה, דייג מצא גוש של ענבר אפור ששקל יותר מ-100 ק"ג. הוא מכר אותו בסופו של דבר במחיר בלתי נתפס של 3.3 מיליון דולר.