במתחם הנופש רקריו ורדה (Recreo Verde) ישנה מערה זעירה שזכתה לכינוי המפחיד "מערת המוות" בשל יכולתה "להרוג" כל יצור שנכנס אליה. היא ממוקמת במחוז ונציה, פרובינציית סן קרלוס, בצפון קוסטה ריקה.

המערה נמצאת למרגלות הר הגעש פואס. שני מטרים עומקה ושלושה מטרים, מה שיכול להפוך אותה לבית גידול נעים, לכאורה, עבור חרקים ובעלי חיים קטנים. רק שהמראה החיצוני שלה, מסתבר, מטעה, שכן כניסה למערה הקטנה הזו מביאה למוות כמעט מידי.

"מערת המוות" קטלנית כל כך כי היא מלאה בפחמן דו-חמצני (Co2), גז חסר צבע, ריח או טעם – שבמקרה גם היה בריכוז רעיל ביותר. כדי להזהיר תיירים שעוברים באזור מדריכי טיולים נוהגים להכניס למערה לפידים בוערים ולהראות כיצד הם כבים מיד כאשר מצמידים אותם לאדמה, שם נמצא ריכוז הגז הגבוה ביותר.

מדענים מצאו כי במערה נוצרים כ-30 ק"ג של הגז בכל שעה, וכיום אין איש יודע בדיוק מהו מקורו. כמה חוקרים העריכו שהוא מגיע ממרבצי מינרליים המושפעים מטמפרטורות ולחצים גבוהים של סלעים מותכים (מאגמה) במעמקי כדור הארץ. העובדה שהמערה סמוכה כל כך להר געש מחזקת את הסברה הזאת.

המערה הקטנה התגלתה במקרה לאחר שרצו לבנות שם מבנה כלשהו. עובד שהתקרב יותר מדי לכניסה של המערה החל לחוש ברע, מה שהוביל את הרשויות לחקור את העניין לעומק. כיום היא אחת המערות המסחריות היחידות שתיירים לא נכנסים אליה ובכניסתה, תוכלו למצוא שלטים המזהירים אנשים מפניה.