גופת לווייתן ראשתן נסחפה היום בצהריים (יום ו') לחופי תל אביב. הלווייתן, שהופיע בנקודה שבין חוף האצ"ל ליפו, הוא ככל הנראה הלווייתן שתועד אתמול ללא רוח חיים, כ-5 קילומטרים ממערב למרינה ברצליה.

הראשתן הוא הגדול שבלווייתני השיניים, אורך גופו עשוי להגיע ל-18 מטרים ואף יותר מכך. מוחו של הראשתן הוא הגדול ביותר בעולם החי והוא בעל החיים שמפיק את הרעש החזק ביותר. עומקי הצלילה אליהם הוא מסוגל להגיע הם גם כן, מהגדולים ביותר.

גופת לוויתן ראשתן נסחפה לחופי תל אביב (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
גופת לווייתן ראשתן נסחפה לחופי תל אביב | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

חוקרי "דלפיס", עמותה הפועלת למען היונקים הימיים בישראל, הם שזיהו אמש את הלווייתן. היסחפות גופות יונקים אל החוף עשויות לעיתים להצביע על מפגע כלשהו הרחק בים. אבל, ד"ר אביעד שיינין, ראש תחום טורפי-על בתחנת מוריס קאהן לחקר הים של אוניברסיטת חיפה, הסביר עוד אתמול כי פגר הלוויתן במצב ריקבון מתקדם, ולכן קשה יהיה לקבוע את סיבת המוות שלו. "לווייתן ממין ראשתן, שנמצא בסכנת הכחדה בים התיכון, תועד בחודש האחרון בשני סקרי ים עמוק מול חופי ישראל", הוסיף ד"ר שיינין.

מעיריית תל אביב נמסר כי הפגר, שנמצא דרומית לחוף צ'רלס קלור בואך נמל יפו, פונה על ידי העירייה למכון וולקני בבית דגן; זאת לאחר שאנשי רשות הטבע והגנים לקחו ממנו דגימות להמשך בדיקה. עוד מוסיפים בעירייה כי לא התקבלו הנחיות כלשהן ממשרד הבריאות או ממשרד הפנים אשר דרשו את סגירת החוף.

לווייתן ראשתן בים התיכון לחופי חיפה (צילום: קים קובו, אוניברסיטת חיפה)
לווייתן ראשתן מול חופי חיפה בחודש שעבר | צילום: קים קובו, אוניברסיטת חיפה

בעוד שהתיעוד אמש נעשה על גבי יאכטת המחקר של גרינפיס ובשיתוף פעולה עם חוקרי תחנת מוריס קאהן לחקר הים של אוניברסיטת חיפה, התיעודים מהיום כבר צולמו על ידי עוברי אורח שטיילו לאורך קו החוף והבחינו במראה העצוב.

פינוי גופת הלוויתן מחופי תל אביב (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
פינוי גופת הלווייתן מחופי תל אביב | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

לדברי ד"ר מיה אלסר מעמותת דלפיס, מתחילת המחקר בישראל תועדו בחופי הארץ גופות של 6 לווייתנים ממין ראשתן, ובין השנים 2021-2020 היו 6 תצפיות של ראשתנים מול חוף אכזיב. עוד הוסיפה אלסר, כי לפי אורכו של הלווייתן שהתגלה אמש, נראה כי מדובר בפרט צעיר.