ציפור שיר מגן חיות אוסטרלי עלתה לכותרות בשבוע האחרון – זאת לאחר שכישורי החיקוי שלה הפכו לוויראליים ברשת. מדובר בציפור מסוג נבלי הדור (Superb Lyrebird) שחיה בגן החיות טרונגה שבסידני – ומסוגלת לחקות בצורה מדויקת מאוד את צווחות של תינוק בוכה.

בסרטון שנצפה יותר מחצי מיליון פעמים בטוויטר אפשר לשמוע את החיקוי המצמרר. "בטח לא ציפיתם להשכמה כזאת", נכתב בתיאור הסרטון. "לא, אתם לא מדמיינים. לציפור הזו, ששמה 'אקו', יש יכולת מדהימה לחקות מגוון של קריאות וקולות – כולל בכי של תינוק".

אחד מעובדי גן החיות סיפר לכתבי ה-Guardian הבריטי שהמקום סגור כבר זמן מה בגלל התפרצות קורונה במדינה. בינתיים, אקו ניצלה את ההזדמנות בשביל ללמוד לחקות כל מיני קולות חוץ מאשר התינוק הבוכה, כגון רעשים של מקדחה, אזעקת האש ואפילו הכרוז האוטומטי שמבקש מהנוכחים "לעזוב את הבניין" – וכולם כמובן מדויקים להפליא.

נבלי הדור מוכר היטב ביכולות החיקוי שלו בטבע, אם כי מומחים עדיין לא בטוחים מה עומד מאחורי התכונה. מחקר אחד חשף שציפור השיר מחקה קולות לאורך כל השנה, אם כי בתקופות שונות ובהתאם למין הציפור. לדוגמה, זכרים מחקים קולות שונים בתקופת הייחום שבחורף, לעומת הנקבות שמחקות בעיקר קולות של טורפים. מהבחינה הזאת, הסברה הרווחת היא שזכרים מחקים קולות כחלק מתהליך החיזור שלהם, בעוד שנקבות מחקות קולות של טורפים כמנגנון הגנה.

View this post on Instagram

A post shared by Ryan Barnaby (@barnsbirds)

מחקר אחר מצא שציפור השיר מחקה בטבע בעיקר קולות מהסביבה הטבעית שלה באוסטרליה. כלומר, מושא החיקוי לרוב תלוי באזור המחייה של אותה ציפור ספציפית וכך, נבלי הדור שונים מחקים קולות שונים. במקרה של אקו, מסתמן שמרבית הקולות שהיא שומעת בסביבה שלה הם של מקדחות, אזעקות וכמובן, תינוקות שמאבדים את זה. מהבחינה הזאת, לא פלא שהיא כל היום בוכה.