כמות הכתבות שאפשר לכתוב תחת צמד המילים "נפלאות הטבע" היא כנראה אינסופית. הפעם, בחרנו להתמקד בשישה בעלי חיים שלא רואים בכל יום - בעצם, לא רואים בכלל. קבלו את הפריקים של הטבע, או לפחות חלק קטן אבל מאוד מעניין מהם.

רק על סקס הוא חושב – הדג עם איבר המין בראש

דג פין (צילום: livescience)
אומרים לנו פה שיש גם כמה גברים כאלה | צילום: livescience

חוקרים בווייטנאם דיווחו על הגילוי המרעיש באוגוסט 2012 – דג עם פין בראש. ממש כך, ולא סתם פין, האיבר כולל וו מיוחד שנועד לתפוס את הנקבות במהלך קיום יחסי המין. (זה הזמן לספר שאיברי המין הנשיים של הדגיגות נמצאים בגרונן). הזן נקרא cuulong Phallostethus והוא אחד מכמה סוגי דגים המפרים את הביצית בתוך הגוף של הנקבה ולא בחוץ כמו שאר הזנים. תוספת הוו כנראה התפתחה כדי להבטיח שהזרע של הזכר יגיע למקום הנכון. היינו נשארים להסביר להם שלא ככה עושים ילדים, אבל נשמור את זה לפעם הבאה (או שלא).

עליסה בארץ הפלאות זה כאן - הארנב הענק

ארנב ענק (צילום: טוויסטד סיפטר)
דווקא חמוד | צילום: טוויסטד סיפטר

ארנב ענק (צילום: טוויסטד סיפטר)
היתרון: הוא לא נובח | צילום: טוויסטד סיפטר

הארנב הפלמי הענק הוא זן של ארנבי בית, ישנו תיעוד לקיומם כבר מהמאה ה- 16 סביב העיר גנט, בלגיה. משקל המינימום של ארנב כזה הוא כ-6 קילוגרם, יכול להגיע עד כ-13 קילו, אבל סביר להניח שאם תפגשו באחד הוא ישקול כ-10 קילו - את זה תבינו כמובן מיד לאחר שתשפשפו את עיניכם, תחשבו שצללתם לעולמה של עליסה בארץ הפלאות, תזכרו שפעם קראתם בהיקס על ארנבים ענקיים, ואז תבינו שאתם במציאות ולא הוזים.

אין סוסים שמדברים עברית – אבל יש סוסים ממש קטנים:

סוסה קטנה (צילום: טוויסטד סיפטר)
סוסה קטנה וחמודה | צילום: טוויסטד סיפטר

הסוסה הקטנה הזאת, העונה לשם אצבעונית, נולדה לפול וקיי גוסלינג, המתמחים בגידול סוסים מניאטוריים, אבל אפילו יחסית לזן – הסוסה הזאת ממש קטנה. היא שוקלת 27 קילו וגובהה 43 סנטימטרים. היא בסך-הכל בת 5, ואולי עוד תגדל מעט, אבל נכון להיום היא מחזיקה בשיא הסוסה הקטנה בעולם.

עז מטפסת הרים

עז הרים (צילום: oddee)
די לכו מפה, יש לי פחד קהל | צילום: oddee

עז ההרים מוכיחה יכולות טיפוס שמשאירות חיות אחרות ואת רוב בני האדם הרבה מאחור. העזים מאכלסות אזורים נכבדים מההרים המרהיבים שבצפון אמריקה, והן יכולות לחיות בגבהים של עד 4,000 מטרים. למרות צורת כפות הרגליים שלהן, הן מצליחות לאחוז באבנים המשוננות, ממש כאילו היו להן אצבעות.

את הצפרדע הזאת לא כדאי לנשק

צפרדע ארסית (צילום: oddee)
נא לא ללטף | צילום: oddee

צפרדע ארסית (צילום: oddee)
יופי רעיל | צילום: oddee

צפרדעים-חץ-ארסיות ידועות בצבעים היפיפיים שלהן, למעשה הם אחד היצורים היפים שתראו, וחבל שזה כך. אנשים היו רוצים לטפל בהם ולגדלם, אך זה לא מומלץ אם אין לכם ציוד בטיחות מתאים, מכיוון שהעור הצבעוני המושך שאתם רואים – רעיל, כך הם שומרים על עצמם מלהפוך לטרף. רק שלושה זנים של הצפרדעים יהרגו אתכם במקום במקרה ותחליטו ללטף אותם, השאר רק יגרמו לכם להרגיש מאוד חולים. לא היינו שולחים את היד, למרות הסיכוי הנמוך, עדיין יש אפשרות שתפלו על אחת קטלנית.

אמאל'ה! ג'וק ימי ענק!

אורי כדורי ענק (צילום: oddee)
אנחנו קצת יותר מפחדים מג'וקים עכשיו | צילום: oddee

giganteus Bathynomus (צילום: צילום מסך)
בסופו של דבר גם הוא חמוד, בדרכו שלו | צילום: צילום מסך

שווה-הרגלאים הזה הוא בעצם "אורי כדורי" ענקי, והסיבה ששמו מכיל את המילה "ענק" היא משום שהוא היצור הגדול ביותר מבין בני מינו, לא שהוא יותר גדול מבית או משהו, לעומת זאת, הוא גדול יותר מחתלתול.

"אורי כדורי" ענקי, או giganteus Bathynomus, אם להשתמש בשם המדעי, גר בתחתית החלקים העמוקים ביותר באוקיינוס, והם ניזון מפגרים של יצורי ים אחרים ואפילו משאריות גופות של בני מינו. "אורי כדורי" ענקי נחשב למעדן בטייוואן, מזל שאנחנו לא גרים שם.