אחרי כמה ימים גשומים לפרקים, ובעיקר טמפרטורות יציבות וחמימות, סתיו 2023 מקבל סוף סוף את המנה הראשונה שלו: הלילה (בין שבת לראשון) הגיעה לאזורנו מערכת רצינית ראשונה שצפויה להביא איתה משקעים רבים, רוחות חזקות, הצפות באזורים שונים ובעיקר אווירה סתווית שתזכיר לנו שהחורף כבר ממש מעבר לפינה.

"זו המערכת הראשונה שמזכירה לנו שאנחנו בשיאו של הסתיו", אומר ל-mako ליאור סודרי, חזאי מטאו-טק. "עד עכשיו הרגשנו את החלק החם של הסתיו, והמערכת שתשנה הכל החלה הלילה בעיקר בצפון הארץ ובהמשך תעבור למישור החוף".

חורף 2023 (צילום: AP Photo | Ariel Schalit)
הצפות צפויות בערי החוף והמרכז | צילום: AP Photo | Ariel Schalit

בשעות הקרובות גם תושבי המרכז יחוו סופות רעמים, רוחות חזקות וגשמים בעוצמות משתנות שיובילו להצפות בערי מישור החוף והשפלה, מה שהוביל את העיריות באזורים אלו להגביר כוננות. בנוסף, סודרי ממליץ לקשור היום דברים שעלולים לעוף בעקבות הרוחות שצפויות להגיע מחר עד למהירות של 80 קמ"ש.

ומה לגבי כמויות המשקעים? "מאזור הצפון ועד מישור החוף הדרומי יכולות לרדת כמויות גשם גדולות של 50-100 מ"מ - זה כולל את כל ערי גוש דן והשפלה וגם את צפון הארץ", מוסיף סודרי. גם מזג האוויר בעזה הפך בחודש האחרון למהותי, ובלי להיכנס למיקומים ספציפיים מסיבות מובנות, נספר שגם שם צפויות כמויות רבות של משקעים לאורך כל הרצועה בעיקר היום.

חורף 2023 (צילום: AP Photo | Dusan Vranic)
המטריות חוזרות, הפעם ברצינות | צילום: AP Photo | Dusan Vranic

הסערה המרוכזת הזו צפויה ללוות אותנו עד יום מחר (שני) בבוקר, אז יהיה קריר מהרגיל, ירד גשם מקומי מדי פעם מצפון הארץ ועד לנגב בהפוגות, ינשבו רוחות ערות, וקיים חשש ‏לשיטפונות בנחלי המזרח והדרום.‏

את ההתייצבות נרגיש כבר בשלישי עם מזג האוויר מעונן חלקית ועליה קלה בטמפרטורות, ובשעות הבוקר ייתכן טפטוף קל. ברביעי צפוי להישאר דומה עם רוחות עזות בלי גשם, ובחמישי כבר צפוי מזג האוויר מעונן חלקית בלי דרמות מיוחדות.

>>פרטים נוספים על התחזית וכל מידע נוסף ומקיף על מזג האוויר ניתן למצוא באתר מטאו-טק