לוויתנים קטלנים החלו לתקוף כלי שיט באוקיינוס האטלנטי – אבל למה? מומחה לביולוגיה ימית מנסה להסביר מה גורם להתנהגות האגרסיבית של להקת לווייתני אורקה מול חופי ספרד בשבועות האחרונים וטוען שזה ככל הנראה בגלל עימות בין פרטי הלהקה ודייגים מקומיים.

ויקטור הרננדז מספר שלהקת הקטלנים מוכרת לביולוגים ימיים באזור, שעוקבים אחר תנועתה באזור קו החוף מול מחוז גליסיה הספרדי. לאחרונה, לווייתנים צעירים בלהקה תועדו מתנגשים בכלי שיט שחלפו באזור – ביניהם גם סירות של חיל הים הספרדי. כעת, הרננדז טוען שהשינוי הקיצוני בהתנהגות התחולל כנראה לאחר שדייגים שחלפו באזור תקפו את הלהקה.

"מלחים שמכירים את הלהקה טוענים שנורו על הלווייתנים צלצלים בסביבות חודש יולי", סיפר הרננדז לכלי תקשורת מקומי. "ככל הנראה שהיה מדובר בכלי שיט של דייגים שפעלו באזור בניגוד לחוק. הם כנראה נבהלו כשראו את הלהקה שוחה בקרבתם, אז הם ירו עליהם".

הרננדז טוען שלקטלנים יש זיכרון מצוין לטווח ארוך והצעירים שבלהקה כנראה מזהים את כלי השיט שחולפים בסביבתם כעוינים. הוא מוסיף: "יש דיווחים על כך ששניים מהיונקים הצעירים בלהקה התנגשו בכמה סירות ואף נשכו אותן. הם כנראה עדיין בטראומה מההיתקלות עם הדייגים ביולי". למרות זאת, הוא סבור שהקטלנים יירגעו במרוצת הזמן עד שבסופו של דבר, הם יחדלו להיות אגרסיביים כלפי כלי שיט.

"זה רק עניין של זמן לפני שהם ישכחו ממה שקרה", הוסיף המומחה. "אני לא יודע מתי זה יקרה בדיוק. קטלנים לרוב עוקבים אחר הנדידה של דגי טונה אדומה באוקיינוס האטלנטי. במרוצת הזמן, הם צפויים לחזור להיות פסיביים כלפי דייגים, שייטים ומלחים שעוברים בקרבתם".

זו הפעם הראשונה מאז שנות ה-70 שדווח על כך שקטלנים תקפו כלי שיט במים הפתוחים. הרננדז טוען שמאז הדיווחים על היתקלויות עם קטלנים, חיל הים הורה לסקיפרים באזור להימצא במרחק של 100 מטרים לפחות מפרטי הלהקה.