תושבי צפון-מערב אירופה בכוננות שיא לקראת סופת "קיארה"' - הידועה בגרמניה גם בכינוי "סבין" - אשר הספיקה כבר לגרום לנזקים אדירים ברחבי בריטניה וגרמניה. לאורך סוף השבוע, נמדדו כמויות אדירות של גשם ורוחות עזות ששיתקו את התחבורה בממלכה, גרמו להצפות במרכז המדינה והובילו לאנדרלמוסיה מוחלטת – כל זה בזמן של פחות מ-48 שעות. כעת, מדינות נוספות ביבשת נערכות להתמודד עם מזג האוויר הקיצוני.

מטאורולוגים בריטיים מספרים שעד כה נמדדו רוחות בעוצמה של כ-90 קמ"ש במרכז המדינה, שעה שבחופים נמדדו פרצי רוח בעוצמה של 150 קמ"ש. כתוצאה מנזקי מזג האוויר, שירות הרכבות הושבת, מאות טיסות קורקעו, כבישים נחסמו וכפרים הוצפו.

הלן רוברטס, מטאורולוגית בכירה בשירות ה-Met Office, התייחסה לנזקי הסופה וטענה כי ייתכן שסופת "קיארה" היא הגרועה ביותר בהיסטוריה של הממלכה. "היא ללא ספק הסופה הגדולה ביותר ב-7 שנים האחרונות", אמרה רוברטס. "בכל הנוגע לאזורים שהושפעו ממנה, היא הגרועה ביותר ב-100 השנים האחרונות".

סופת קיארה
הולנד | צילום: CATRINUS VAN DER VEEN, AFP
סופת קיארה
שוויץ | צילום: Eurasia Sport Images, getty images

הרשויות במחוזות יורקשייר ולנקישייר (צפון אנגליה) שיגרו בימים האחרונים מאות אזהרות לתושבים מפני הצפות, מה שגרם לרבים לפנות את בתיהם וחוותיהם. אלו שהחליטו להישאר, נאלצו להתמודד עם איתני הטבע וחלקם אף נאלצו לחכות לכוחות חילוץ שיפנו אותם באמצעות סירות.

ביום ראשון, מהנדסים של חברת החשמל המקומית פעלו להחזיר את החשמל לקרוב לחצי מיליון תושבים ברחבי המדינה – כולל בבירה. עיריית לונדון אף הודיעה על סגירת שמונת הגנים המלכותיים ברחבי העיר, על מנת למנוע פגיעה בחיי אדם. אפילו המלכה אליזבת' הושפעה מהסופה כאשר זו נאלצה לבטל את השתתפותה בטקס בכנסיית סדרינגהאם ביום ראשון בשל מזג האוויר הסוער.

סופת קיארה
גרמניה | צילום: YANN SCHREIBER, AFP
סופת קיארה
בריטניה | צילום: OLI SCARFF, getty images

שירות הרכבות הבריטי הודיע בימים האחרונים על הפסקת השירות לצורך עבודות פינוי המסילות. דוברות חברת Network Rail מסרה כי מהנדסים מטעמם פועלים במלוא המרץ להחזיר את השירות ולפנות את המסילות מעצים שנפלו כתוצאה מהרוחות העזות וחפצים אחרים.

גולשים נתנו גם הם הצצה אל נזקי הרוחות החזקות בממלכה, אשר העיפו אובייקטים ממקום למקום. משתמשת אחת פרסמה בחשבון הטוויטר שלה תמונה מן החצר האחורית שלה, שם נחתה טרמפולינה במהלך הלילה. "אז התעוררתי ומצאתי טרמפולינה בגינה שלי", כתבה הגולשת וקיבלה קרוב ל-15 אלף לייקים. גולש אחר שנסע על אחד הכבישים הראשיים במדינה, הזהיר נהגים אחרים מפני מפגעים על הכביש ותיעד כיצד נתקל בסולם מתקפל בזמן נסיעת לילה. גולש אחר צילם כיצד הרוחות שברו לו את הגדר בחצר והוסיף: "תמיד רציתי גינה פתוחה – נהדר!".

סופת קיארה
נורבגיה | צילום: LISEA SERUD, getty images

הסופה גרמה גם לכאוס מוחלט בשדות התעופה בבריטניה. חברת British Airways הודיעה כי ככל הנראה יאלצו לבטל טיסות רבות בימים הקרובים, שעה שחברת EasyJet ביטלה כבר יותר מ-200 טיסות ברחבי אירופה. גורמים בשדה התעופה במנצ'סטר הודיעו כי נמדדו במנחתים רוחות בעוצמות של יותר מ-120 קמ"ש, אשר מסכנות את תהליך הנחיתה של המטוסים.

השפעת סופת "קיארה" הכניסה את מדינות צפון אירופה לכוננות שיא, כולל בלגיה, הולנד וגרמניה. השירות המטאורולוגי הבלגי הודיע כי ייתכנו גשמים כבדים במדינה, אשר ישפיעו על מצב התחבורה. שירות הרכבות הלאומי כבר הודיע מראש לתושבים כי קרוב לוודאי שיהיו עיכובים בלוח הנסיעות בגלל מזג האוויר וכי הם יעשו כמיטב יכולתם להתמודד עם המצב.

בהולנד כבר נמדדו רוחות בעוצמה של 100 קמ"ש, אשר צפויות להתחזק עוד יותר בימים הקרובים ויגרמו לשיבושים במשחקי כדורגל ואליפויות אתלטיקה שונות במדינה. בגרמניה נערכים גם כן לסופת "קיארה", אשר מכונה במדינה "סאבין". גשמים כבדים צפויים לרדת מאזור המבורג בצפון ועד פרנקפורט במרכז. שירות מזג האוויר הגרמני (DWD) הכריז על "מצב כוננות 3", הדרגה השנייה בחומרתה במדינה ונאמר על ידם כי: "המצב אמור להחמיר באופן הדרגתי".

מוקדם יותר הבוקר דווח כי שני בני אדם בעיר זארבריקן, השוכנת בסמוך לגבולה המערבי של המדינה, נפצעו באורח קשה כתוצאה מעצים בעיר שנכנעו לרוחות העזות. נכון לשעה זו, לא ידוע על פצועים נוספים במדינה. בצרפת נערכים להתמודד עם הצפות ורוחות עזות במחוזות הצפוניים. הרשויות המקומיות המליצו לתושבי האזור שלא להימצא בסמוך לעצים בימים הקרובים מחשש שיקרסו. כמו כן, נמל קאלה בצפון המדינה נסגר עד להודעה חדשה.

גם במדינות סקנדינביה נערכים למזג האוויר הקשה - ובייחוד בדנמרק ונורבגיה. סוכנות הידיעות הדנית Jyllands דיווחה ביממה האחרונה כי אם ובנה נסחפו לים הצפוני, אך כוחות הצלה מקומיים הצליחו לחלץ אותם בזמן. כעת, הרשויות נערכות לרוחות בעוצמת הוריקן שצפויות להכות במדינה. בנורבגיה הודיעו כי שירות המעבורות לדנמרק ושוודיה הופסק בשל נזקי מזג האוויר. כמו כן, השירות המטאורולוגי העריך כי צפויים לרדת גשמים עזים בדרום המדינה.