זה קרה לפני כמה ימים. צחי נחום, תושב אזור, ניקה את חצר ביתו מקוצים ומעלים, כאשר בעיצומה של העבודה הוא חש עקיצה חזקה בידו.

"הייתי בטוח שנעקצתי על ידי סרפד או על ידי משהו קוצני חזק יותר", שחזר נחום, "זה לא נראה לי הגיוני שנחש הכיש אותי בגלל שהתעסקתי בניקוי עשבים וקוצים. לא ראיתי שום נחש בסביבה. בכלל לא חשבתי שזה נחש או משהו אחר. אז המשכתי לעבוד כרגיל, אבל הכאבים רק הלכו וגברו".

לדבריו, כעבור כ-25 דקות הוא חש בכאבי תופת בידו והחליט לגשת לקופת החולים. "הרגשתי כאבים חזקים והרופא שלח אותי עם הפנייה לבית החולים 'וולפסון'", סיפר נחום, "בבית החולים טענו שזו הכשה של נחש מסוג עכסן. הרופאים היו בהלם שנשארתי בחיים זמן ארוך אחרי ההכשה ולא קרה לי כלום. הם טענו שזה בגלל שאני עוסק בספורט ושיש לי מזל גדול ששרדתי".

הכשת נחש (צילום: צחי נחום)
שוחרר מבית החולים - אך המצב המשיך להחמיר | צילום: צחי נחום

נחום אושפז למשך יממה בבית החולים ושוחרר לביתו. אך אחיו של נחום, שעדיין חשש לחייו, התקשר ללוכד הנחשים גיא פרננדס וביקש ממנו לבוא אליו הביתה לבדוק את מצבו. אז, התגלה שוב שמדובר בדבר אחר לגמרי ושחייו עדיין בסכנה.

"כשהגעתי אליו, היד שלו הייתה מנופחת. אמרתי לו מיד שמדובר בהכשה של צפע, שאין נחש עכסן בישראל, ושייגש שוב לבית החולים אחרת המצב שלו יחמיר", אמר פרננדס. "הוא התלבט אבל בסוף שכנעתי אותו והוא הגיע לבית חולים. הרופאים אבחנו שיש הדרדרות במצבו. היד התנפחה שוב ורק לאחר טיפול ממושך הוא ניצל".

מצבו של נחום השתפר מאוד מאז קיבל טיפול, וכעת הוא רוצה להגביר גם את ערנותם של אחרים להימצאות הנחשים בחודשים החמים. "אני רוצה להגיד לאנשים שלא לקחת סיכון. לא לחכות כמוני יותר מדי זמן, כי זה עלול להסתיים במוות. אם אתם מרגישים כאבים מעקיצה וזה לא מקוץ, תזעיקו מיד ניידת טיפול של מד"א ואל תיקחו סיכון", אמר נחום, "ניצלתי בזכות הרבה מזל וחוסן גופני והתעקשות של גיא לוכד הנחשים שאלך מיד לבית החולים".

הכשת נחש (צילום: צחי נחום)
נחש הצפע שתקף אוותר בהמשך | צילום: צחי נחום

כמה ימים לאחר מכן, פרננדס הגיע לחצר ביתו של נחום ואיתר את נחש הצפע הגדול שהכיש אותו. הוא לכד אותו ולאחר מכן שחרר אותו בטבע.