חנוכה כבר בעיצומו, וגם הקורונה לא עוצרת את התורים בסניפי רולדין ברחבי הארץ. הרשת התפרסמה בקולקציית הסופגניות המרשימה שהיא מציגה מדי חג, כאשר ברבות מהסופגניות נעוץ מזרק פלסטיק ובתוכו מילוי. אבל מסתבר שלא כולם אוהבים את "הגימיק" הזה.

מיכל ביטרמן, מייסדת ארגון TNS, שפועל למען קיימות בישראל, יוצאת נגד השימוש הבזבזני בפלסטיק במזרקים החד-פעמיים. "העולם הולך לכיוונים אחרים לחלוטין, ורשת ישראלית מפיצה את הזבל הזה בכמויות מטורפות, בלי שום צורך", היא אומרת. "בשביל לייצר פלסטיק צריך להוציא נפט מהאדמה, אחר כך לשנע אותו במשאיות שגורמות לפליטת גזי חממה וזיהום אוויר, ובסוף הוא מגיע אלינו בשביל שימוש של פחות מ-10 שניות בתור מזרק. מעבר לכך, פלסטיק הוא מוצר שאי אפשר למחזר אותו, והוא נשאר איתנו בממוצע 400 שנה אחרי השימוש. הוא מוטמן באדמה במקרה הטוב ובמקרה הרע מתפרק לחלקיקים שנקראים מיקרו פלסטיקים, שעל פי עדויות מחקריות מגיעים אלינו אחר כך לאוכל ולמי השתייה, מזהמים את הים וממיתים בעלי חיים".

בשנה שעברה כתבה מיכל ביטרמן פוסט בנושא, שהפך להיות ויראלי. הוא זכה ל-4,400 תגובות ויותר מ-1,300 שיתופים. "היו לו המון תגובות זועמות ושיתופים, וקיבלתי את הרושם באופן כללי מרשת רולדין שהם מבינים שזה לא היה מהלך נכון, שסותר ערכי קיימות ומגמות בעולם", היא אומרת. "אין לי מלחמה אישית נגד רולדין. זה עוד חברה שעושה מהלך שהוא פשוט בלתי נתפס".

זו הסיבה, לדבריה, שביטרמן מאוד הופתעה לגלות שגם השנה, בשנת 2020, דבר לא השתנה במדיניות הרשת. "השתגעתם? קולקציה שלמה של סופגניות שבכל אחת מהן שפופרת פלסטיק אישית? אם בשנה שעברה מזרקי הפלסטיק האישיים גרמו לאלפי תגובות זועמות ושיתופים ברשת, הודעות אישיות מצרכנים ותחושה שהנהלת הרשת הבינה את הטעות שעשתה, אתם חוזרים על זה השנה שוב ובגדול?!", כתבה בפוסט בפייסבוק.

 

"זה סתם גימיק שאין מאחוריו שום דבר וחוסר אחריות. מדברים על זה שהפלסטיק שוטף אותנו וגומר עלינו על היקום הזה. אנחנו חייבים להעלות את הנושא הזה למודעות, ואני מקווה שבשנה הבאה זה לא יחזור על עצמו", היא מסכמת.

 

מרשת רולדין נמסר בתגובה: "אנו פועלים לקידום עקרונות הקיימות בכל סניפי הרשת, בליווי חברת ייעוץ מתמחה. הכנסנו לסניפי הרשת מוצרים תומכי סביבה, החלפנו את קשי הפלסטיק בקשים ידידותיים לסביבה והורדנו את השפופרות. לקחנו לתשומת לבנו את נושא הצ׳ייסרים וחיפשנו אחר חלופות ועד כה לא מצאנו. הנושא נבחן בקפידה כחלק מתהליך חוצה ארגון".