זה קרה בשבוע שעבר בשעות הערב באי ג'רבה שבתוניסיה שבו מתגוררים 1,200 מבני הקהילה היהודית הגדולה במדינה. שני צעירים מוסלמים המתגוררים באי, ארבו לנערה יהודיה בת 18, הגיחו לעברה כשהם רכובים על אופנוע וניסו לחטוף אותה בכוח. אחד מהם ירד מהאופנוע וחנק אותה.

"היא צעקה שחוטפים אותה. היו כמה צעירים מבני הקהילה שהבחינו במה שקורה רצו למקום ואז הבחור שחנק אותה עלה על אופנוע וברח מהמקום. זה נס שלא חטפו או רצחו אותה", מספר א' בן הקהילה היהודית בג'רבה בשיחה עם mako. "אנחנו פוחדים על החיים שלנו, יש עלייה גדולה בשנאה ליהודים במדינה. אם המצב יימשך חלקנו הגדול יעלה לישראל. לא תהיה לנו ברירה".

לדברי ג', חבר אחר בקהילה, כמה ימים לפני ניסיון החטיפה של הנערה היה מקרה נוסף שבו צעירים מוסלמים היכו ילד יהודי בן עשר ללא שום סיבה. "הם התנפלו עליו באמצע הרחוב והרביצו לו ככה סתם רק בגלל שהוא יהודי. אנחנו מרגישים חסרי אונים. מעולם לא נתקלנו באירועים כאלה. משהו רע קורה בתוניסיה והכתובת היא ראשי המדינה ובהם הנשיא קייס סעיד, שמסיתים בשבועות האחרונים נגד היהודים".

לדברי חבר הקהילה, הנשיא קייס הוא האשם בהסתה נגד הקהילה היהודית. המצב הכלכלי בתוניסיה התדרדר בשנה האחרונה עוד יותר בעקבות מגפת הקורונה והביא איתו גל ביזות, גניבות ופריצות בבירה. הנשיא האשים את היהודים במצב, ונתן בכך את האות לארגונים מוסלמים קיצונים להבעיר את השטח ולפגוע ביהודים. רבני הקהילה פנו לנשיא לחזור בו מדבריו אבל זה היה מאוחר מדי.

"הוא טען שלא הייתה לו שום כוונה לפגוע ביהודים אבל זה לא עזר", טוען א'. לדבריו, כמה ימים לפני חג הפסח היו כמה פריצות לבתי יהודים ונגנב מהם רכוש לא רב. "לא היו פה אף פעם פריצות לבתי יהודים. חיינו בשלום במשך מאות שנים עם המוסלמים אבל משהו קרה במדינה. כנראה הממשלה לא רוצה אותנו ומסיתה נגדנו".

"אם ימשיכו לרדוף אותנו ולהציק לנו נעזוב את המדינה. אין לנו ברירה. נעלה לישראל", הוסיף ג' בנימה של כאב, "חלקנו מדברים על זה בגלוי. אנחנו מתפללים לטוב ומקווים שהגל העכור הזה של האנטישמיות יעבור".