ניל ארמסטרונג באמת אמר ביולי 1969 שזה "צעד קטן לאדם, צעד גדול לאנושות", אבל מיליוני אנשים ברחבי העולם לא חושבים שאת המשפט הזה הוא באמת אמר על הירח - אלא בתוך אולפן בנוי היטב, עם תאורה, במאי ותפאורה. 

לפי נתונים שנאספו על ידי כמה ממכוני הסקרים הגדולים וכלי התקשורת המרכזיים בארה"ב כמו Time ו-CNN, בין 6 ל-10 אחוזים מהאמריקאים לבדם מאמינים שהנחיתה על הירח הייתה זיוף אחד גדול. אם לתרגם למספרים, אנחנו מדברים על לפחות 20 מיליון מתושבי ארה"ב שבטוחים שהמדינה עבדה עליהם, כאשר האחוזים המאמינים בזיוף רק הולך ועולה במדינות כמו בריטניה ורוסיה. 

למרות שרובנו לוקחים כמובן מאליו את הצעד ההיסטורי הזה, אפשר להבין למה יש גם כמות לא מבוטלת של אנשים שמפקפקים באמיתות ההישג. מעבר לטענות שצצות על הנחיתה על הירח והדברים המוזרים שקרו בה, יש עוד הרבה גורמים אחרים שמשפיעים על דעת הקהל. למשל, העובדה שב-1969 הצלחנו להנחית את האדם על הירח - אבל עשרות שנים אחר כך, עם טכנולוגיה הרבה יותר משופרת ומדויקת וקטנה, זה מרגיש כאילו לא היה לנו עוד הישג כל כך פורץ דרך כמו זה. איך זה ייתכן?

בנוסף, האמריקאים לא יכולים לשכוח שבזמנו, הנשיא קנדי הצהיר שעד סוף העשור של שנות ה-60 האמריקאים יגיעו לירח - הצהרה שגרמה להיסטריה ענקית בנאס"א ולטעויות שעלו לא אחת בחיי אדם. היה ברור שבתחרות בין המעצמות הגדולות על תכניות החלל, אף אחד לא רוצה לצאת מפסיד ולכן לאמריקאים רבים נשמע שהרבה שיותר הגיוני שנאס"א יצרה זיוף כדי לעמוד ביעד - הרי זה קרה ממש לקראת סוף הזמן שקנדי הקציב - מאשר שבאמת הצליחו לעשות את הבלתי יאומן.

אלה שבטוחים שהנחיתה על הירח הייתה זיוף, מקדישים לא מעט מהזמן שלהם כדי למצוא את ה"הוכחות" החד משמעיות לזה. הנה כמה מהטענות הכי ידועות וההסברים המדעיים שמאחוריהן, וגם כמה טענות שדווקא לא קיבלו הסברים משכנעים מספיק:

1. הדגל המתנופף

הקונספירטורים מאוד אוהבים לומר לכם שהנחיתה על הירח היא זיוף רק בגלל שרואים בתיעוד הנחיתה שדגל ארה"ב מתנופף - מה שלא אמור לקרות אם אין אוויר. זה כמובן נכון, ומה שעוד נכון הוא שהדגל זז רק כל עוד הפעילו עליו כוח וזה מה שגרם ל"נפנוף". ברגע שהפסיקו להפעיל עליו כוח הדגל נשאר בדיוק במצב האחרון בו הוא היה, ואפשר לראות את זה בבירור מתוך תמונות סטילס, שמוכיחות שגם כשכל מה שמסביב זז - הדגל נשאר אותו דבר.

קונספירציה נחיתה על הירח (צילום: NASA)
הצל הולך לכל מיני כיוונים | צילום: NASA

2. הצל שהולך לכיוונים מניגודים

נכון, בחלק מהתמונות אפשר לראות שצל של אובייקטים פונה לכיוונים שונים, והקונספירטורים לא מוכנים לקבל את זה כי לטענתם מקור האור היחיד הוא השמש ולכן הצל של כל האובייקטים אמור לפנות לאותו הכיוון - שזה אחלה, אבל לא נכון. מקור האור הוא אולי השמש, אבל גם כדור הארץ מחזיר קרני אור וגם הירח. מה גם שאדמת הירח בנויה ממכתשים רבים שגם הם יוצרים צלליות משונות שמטעות את העין. גם האסטרונאוטים עצמם בחליפה הלבנה מחזירים אור ולכן זה נראה לפעמים כאילו שיש סביבם הילת אור קטנה. אז לא, זו לא תאורת אולפן.

View this post on Instagram

A post shared by US THEORIES (@us_theories) on

View this post on Instagram

Did they pull off a Hoax ? #moonlanding #moonlandinghoax #moonlandings #us #coldwar #1969 #neilamstrong #giantleapformankind #fakeornot #moonlandingwasahoax #moonlandingwasfake #moonlandingconspiracy #conspiracytheory #conspiracytheories #conspiracy #conspiracytheorist #nasa #spacescience #spacescientist #spacesciences #astraunauts #cosmicscience #science #fact #knowmore #getevidence #needevidence #formoon #landing

A post shared by L.I.F.E (@mind_weld) on

3. איכות התמונות

מוזר שתיעוד הנחיתה על הירח נראה מדהים בתמונות, לא? הרי בווידאו הוא נראה על הפנים, ואנחנו מדברים על סוף שנות ה-60 של המאה הקודמת, ועוד מצב של צילום בחלל בתנאים הרבה יותר מגבילים ובתנאי תאורה שונים לחלוטין. אז איך מסבירים את כל התמונות המדהימות שיצאו לאסטרונאוטים? ובכן, כמו בכל משרד יח"צ שיודע מה הוא עושה - גם בנאס"א צולמו אלפי תמונות, ומה שהותר לפרסום הן רק הבודדות הטובות ביותר. בנאס"א בחרו אותן בפקידה, ועובדה שרובן הפכו לתמונות אייקוניות שהוחדרו לכם עמוק לתוך הזיכרון. אה, כן - ואפרופו תמונות אייקוניות - 

4. תמונת הנעל המפוספסת

כולם זוכרים את תמונת טביעת הנעל באדמת הירח, שהשאירה פסים על האדמה והפכה לסמל הוויזואלי של המשפט "צעד קטן לאדם" - נכון? חמוד ויפה ומרגש, אבל כמה גולשים העלו לרשת את הטענה שבחליפת החלל שהגיעה לירח ושמורה במוזיאון הלאומי למדעי האוויר והחלל בוושינגטון - יש סוליות חלקות לגמרי. אז איך מסבירים את טביעת הנעל?

בנאס"א הסבירו שבציוד הנלווה בשביל ההליכה על הירח היו ערדליים שלהם סוליה מפוספסת אשר הולבשו מעל חליפת החלל - זה מה שגרם לטביעה המפורסמת. עם זאת, הם גם מודים שאין להם איך להוכיח את זה היות והערדליים נשארו מאחור, על הירח, יחד עם עוד הרבה פריטים אחרים שהושארו בחלל כדי להקל על המשקל של החללית בדרך חזור.


5. הכוכבים שאינם

האסטרונואטים מצולמים בחלל, אבל הכוכבים לא נראים בתמונות, איך זה יכול להיות? הקונספירטורים טוענים שהכוכבים לא נמצאים בגלל שיוצרי סרטוני הזיוף לא רצו לשלב כוכבים כדי שאסטרונומים לא יוכלו להשוות בין הכוכבים הנראים בתמונות לאלו שהם יודעים שהיו אמורים להיראות במבט מהירח או מכדור הארץ.

אבל מה המדענים יאמרו? ובכן, מסתבר שהכוכבים לא נראים בתמונות פשוט כי המצלמות היו מכוונת לצילום בחשיפה של אור יום. אור הכוכבים המעומעם פשוט נבלע לעומת האור היוצא מהשמש וזה שחוזר מפני הקרקע של הירח, מה שבעצם "מעלים" אותם מהתמונה וגם מעיני האסטרונאוטים.

6. נקישות הפטיש

בסרטון שעלה לרשת מתוך הנחיתה על הירח, אפשר לשמוע בתשדורת בין האסטרונאוטים לנאס"א, נקישות פטיש שנעשות על מכשיר שמוכנס לתוך אדמת הירח. הקונספירטורים יסבירו כאן שלא אמורים להיות קולות של נקישות פטיש משום שגלי הקול לא יכולים לעבור בלי מתווך כמו אוויר. נאס"א לא הגיבו לסרטון הזה, אבל זה לא אומר שאין לכך הסבר או שפשוט מישהו כבר אז דאג להתעסק עם הצילומים המקוריים.

7. המיתות המסתוריות

במהלך העבודה על תכנית הירח, עשרה אסטרונאוטים של נאס"א (שהיוו 15% מכלל האסטרונאוטים) נהרגו בתאונות אימונים טרגיות. כתוצאה מכך, תומאס רונלד בארון, מבקר איכות של נאס"א, חיבר מסמך של 500 עמודים אותו הציג בפני ועדת הקונגרס. בדוח שלו הוא ביקר את כל הליקויים בתכנית והוכיח לטענתו שאין לנאס"א אפשרות להנחית אדם על הירח. כבר אז הוא טען גם שקיבל איומים על חייו בשל כך ולא ברור אם התממשו אבל כן ידוע מה היה סופו - רונלד נהרג יחד עם אשתו ובתו החורגת, כאשר הרכב שלהם נתקע על פסי רכבת בתאונה מצמררת.

הדוח אותו חיבר - כלומר, כל 500 העמודים - נעלם ועד היום איש לא יודע היכן הוא ואם הוא בכלל קיים או הושמד. הקונספירטורים טוענים, כמובן, שרונלד נרצח על ידי סוכנות ביון וכי המסתורין סביב המוות שלו רק מוסיף למסתורין סביב הנחיתה על הירח, שכן הצליחה לקרות בסך הכל פחות משנתיים לאחר שרונלד טען שאין שום סיכוי לזה.

הקונספירטורים מוצאים עוד הרבה סיבות כאלה ואחרות לפקפק בכך שהנחיתה על הירח של אפולו 11 קרתה באמת, ולזה נאס"א הצליחה להגיב במשפט מסכם אחד בשנת 2002: "יהיה קשה יותר לזייף את כל העניין מאשר לעשות אותו".

אז מה אתם חושבים על כל הקונספירציה הזו?