השיח בנוגע לצורתו של העולם בו חי המין האנושי התפתח מאוד בשנים האחרונות (יש שיאמרו אפילו - הלך לאחור) ובמרוצת השנים, יותר ויותר אנשים מאמינים שכדור הארץ הוא בכלל לא כדור. מבין האנשים שמאמינים בארץ שטוחה (מה שנקרא בלעז ולעיתים אף בלעג: Flat Earthers) ניתן למצוא את כוכב ה-NBA קיירי אירווינג, הראפר B.o.B, כוכבת הריאליטי השנויה במחלוקת טילה טקילה ואפילו אלוף ה-WWE איי. ג'יי. סטיילס. בזמן שהתאוריות משתנות מאדם לאדם, כאשר חלק מאמינים שאנחנו חיים על דיסק שמרחף במערכת השמש ואחרים טוענים שאין בכלל שמש והמימד שלנו הוא פשוט מישור אחד אינסופי, העיקרון נשאר אותו הדבר: התאוריה ההליוצנטרית - כלומר, כדור הארץ סובב את השמש - היא קונספירציה שהומצאה על ידי המעמד השליט כדי לשלוט במין האנושי – ומסתמן שלא קיים אדם בעולם שיסביר את זה טוב יותר מאשר דיוויד וייס.

וייס הוא חוקר אמריקאי שנוי במחלוקת שטוען שהוא חקר את כל התאוריות המדעיות בנושא לעומק והגיע למסקנה חד משמעית: המדע האנושי לא הצליח לספק הוכחה ודאית לכך שכדור הארץ הוא ספֵרה. למעשה, הוא משוכנע מעבר לכל צל של ספק שכל התוכן המדעי שנלמד בביה"ס הוא לא יותר מאשר "שטיפת מוח" וענף המדעים הוא כמו כל דת ממוסדת אחרת בעולם. לאחרונה, החוקר התיישב לשיחה עם המתאבק כריס ג'ריקו ובה הוא פרש את משנתו המדעית בפני המאזינים.

דיוויד מספר בתחילת הריאיון כי הוא רואה איך תאוריית ה-"ארץ השטוחה" הופכת ליותר מקובלת ופופולארית ככל שעוברות השנים. כמו כן, הוא מבין לחלוטין את האנשים שחושבים שהיא הזויה. "אני איתך ועם שאר המאזינים שלך", הוא מספר, "זה נשמע פסיכי, אבל זה בגלל שמלמדים אותנו מאז הגן להאמין שאנחנו גרים על כדור. זה שטויות". לאורך חייו הוא תמיד היה סקפטי בנוגע לתאוריות של "ארץ שטוחה". במשך שנים הוא סרב להתייחס לאנשים שביקשו ממנו להגיב לזה. למעשה, הוא משתדל להרחיק את עצמו מ-Flat Earthers. יום אחד, חוקר שהוא מכבד מאוד הציע לו לבדוק את התאוריה בעצמו ולנסות להפריך אותה – וזה בעצם היה הצעד הראשון שלו במחקר.

לכל שאלה תשובה

כשזה נוגע להוכחות המדעיות שהעולם הוא כדור, מסתמן שיש לחוקר האמריקאי תשובה שסותרת את כולן. לטענתו של וייס, ההוכחות המדעיות בנוגע לצורת המשטח עליו אנו חיים מתחלקות לשלושה סוגים: ראיה שניתנת ליישום על ארץ שטוחה, ראיה שניתנת ליישום על כדור הארץ וראיה שניתנת ליישום על שניהם. "על פי המחקר שעשיתי, לא קיימת הוכחה מדעית שמסבירה באופן חד משמעי שאנחנו חיים על כדור", הוא מספר למראיין, "כל ההוכחות שמספרים לנו עליהן, הכל הופרך לאורך השנים". לצורך העניין, הוא טוען שספינות שנעלמות מעבר לאופק כי העולם נמצא על עקומה זה שקר – והתופעה מתרחשת בגלל תעתוע ראייה שנגרם על ידי האטמוספרה. "אם תעמדו על הר ותסתכלו אל עבר האופק, אתם תראו שהוא משתנה לאורך שעות היום", מספר וייס, "בבוקר תוכלו לראות למרחקים שיהיו שונים מאלו שתראו בצהריים או בערב. העובדה שמשהו נעלם מעבר לאופק לא קשורה לזה שהעולם עגול, אלא נובעת משינויים באטמוספרה".

"אבל מה עם השקיעה?", שואל אותו המראיין, "השמש הרי שוקעת עד שהיא נעלמת מעבר לאופק". וייס משתעשע עם השאלה ושואל בחזרה אם הוא מאמין שכשאנשים צופים בשקיעה הם "נופלים אחורנית במהירות של אלפי קמ"ש שזה בעצם כפול ממהירות הקול" – ושוב, מתייחס להוכחה בסקפטיות ורומז שהיא לא בהכרח נכונה. לטענתו, קו האופק כפי שאנחנו רואים אותו הוא בעצם טווח הראייה המקסימלי של העיניים שלנו. וייס מסביר: "אם תסתכלו על ענן מרחף בשמיים ותעקבו אחריו עד שהוא מגיע לקו האופק, בשלב מסוים הוא פשוט יעלם. הסיבה לכך היא שהוא הגיע לנקודה שבה הוא רחוק כל כך שהעין שלנו לא מסוגלת יותר לראות אותו. כנ"ל לגבי השמש" – לטענתו, אם הצלחתם להבין כיצד עובד העיקרון של קו האופק, אז עברתם את השלב הקשה ביותר בכל התאוריה שלו.

סברה נוספת שלטענתו מרמזת על כך שהעולם שטוח היא העובדה שיש נקודות ציון מסוימות באוקיינוס שלא מופיעות במערכת מיקום גלובלית (GPS). רק לפני חודשיים דיווחנו לכם שאחת מספינות החיפוש של טיסת MH370 נעלמה באורך מסתורי מן הרדאר במשך שלושה ימים. "כל מערכות האיכון פועלות על בסיס טכנולוגיה שמבוססת על התאוריה שהעולם הוא כדור ולמרות זאת, יש אזורים שפתאום אין בהם קליטה", טוען וייס, "מהבחינה הזאת, זה מאוד לא יפתיע אותי אם לשם נעלם המטוס המלזי". אלו רק שתי דוגמאות מתוך אינספור שלטענתו של וויס מרמזות על כך שהעולם שאנו חיים בו שטוח.

A post shared by Live | Learn | Love (@carrybeans) on

"לאף אחד מאיתנו אסור להגיע לאנטארקטיקה"

חשוב להדגיש כי וייס לא משתייך לקבוצת האנשים שמאמינים שהעולם הוא בצורת דיסק שמרחף סביב השמש. למעשה, במהלך הריאיון הוא מספר שהוא נוהג להרחיק את עצמו מחוקרים אחרים שמאמינים בתאוריה הזאת – בייחוד אם הם משתייכים אל "חברת הארץ השטוחה" (The Flat Earth Society). "אם אתה חוקר אמיתי של התאוריה הזאת, אז אין שום סיכוי שתקבל מידע מאתר האינטרנט של החברה הזאת", מספר וייס. "כמות השטויות שכתובות שם, כמו הטענה שכוח המשיכה נוצר מזה שהארץ מתרומם במהירות של 9.8 מטר לשנייה. התוכן של האתר הזה כאילו מכוון לכך שאנשים יחשבו שהתאוריה הזאת היא מופרכת ולא יבדקו יותר לעולם".

וייס מספר שחוקרים של תאוריית "הארץ השטוחה" צריכים להוציא מהראש שלהם את הקונספט שאנחנו מרחפים בחלל ולהתרכז פשוט בגבולות הקפואים של עולמנו. לטענתו, כל יבשות העולם נמצאות במעין אגם ענקי (שבעצם מורכב מכל האוקיינוסים), אשר נתחם על ידי משטח קפוא. מהבחינה הזאת, יבשת אנטארקטיקה שנמצאת בציר הדרומי של כדור הארץ למעשה מהווה את גבולות האגם – ואף אחד לא יודע מה נמצא מעבר לגבול. "האם יש קיר קרח ענקי? האם זה פשוט מישור אינסופי? האם יש שם אוקיינוס נוסף עם יבשות אחרות?", תוהה וייס ועונה, "אף אחד לא יודע, בגלל שלאף אחד מאיתנו אסור להגיע לאנטארקטיקה".

כשוייס מדבר על כך שאסור לאף אחד להגיע לקוטב הדרומי, הוא מתייחס לברית האנטארקטית (Antarctic Treaty). ב-1 לדצמבר 1959, 12 מדינות ברחבי העולם ניסחו אמנה לפיה אנטארקטיקה תוגדר כשמורה א-לאומית, שבה כל מדינה רשאית לחקור את השטח ולא תתאפשר פעילות צבאית על היבשת. לאורך השנים, חתמו על הברית האנטארקטית 46 מדינות הכוללות גם את חמש המדינות הקבועות במועצת הביטחון של האו"ם (ארה"ב, בריטניה, צרפת, סין, רוסיה). לטענתו של וייס, גורמים ממשלתיים מכל המדינות הללו למעשה מונעים מאזרחי העולם לסייר על פני היבשת. "אדם פרטי לא יכול להגיע לאנטארקטיקה ללא תיווך ממשלתי כזה או אחר", מספר וייס, "הדרך היחידה להגיע לשם זה כחלק מסיור מודרך שבו לוקחים אותך לראות את הקוטב הדרומי – שהוא שקר מוחלט. למעשה, אם תסתכל מי היו האנשים שהגיעו לקוטב הדרומי לאורך ההיסטוריה האנושית, אתה תגלה שהם היו אנשים עם קשר לבתי המלוכה האירופאים או חברים באחוות הבונים החופשיים". במילים אחרות, אנשים עם השפעה חברתית-פוליטית רבת עוצמה.

אם יש ספק, אין ספק

הברית האנטארקטית היא אולי ההוכחה הברורה ביותר, לדברי וייס, לכך שיש גוף כלשהו ששולט בכל ההיבטים של ההוויה האנושית, בין אם זה האופן שבו אנחנו תופסים את הטבע סביבנו או הצורה שבה אנחנו מתנהלים בצורה חברתית. "הצורה שבה האליטה שלנו שולטת בכל תחומי החיים היא גדולה יותר מכל מה שאתם מסוגלים לשער בדעתכם", סיפר וייס בראיון. "אם המין האנושי יבין שהוא חי על ארץ שטוחה, זה ימוטט את כל הבסיס המערכתי של האליטה". לטענתו, יש מערכת שלמה של שקרים שהומצאו בעורמה על ידי המעמד השליט בשביל לשטוף לציבור את המוח ולגרום לו להיות כנוע – והשקרים האלו לטענתו לא נגמרים בתאוריה ההליוצנטרית.

"אנשים מדברים על מפלגות רפובליקניות מול מפלגות דמוקרטיות. זאת היד הימנית והיד השמאלית של אותה מפלצת", אומר וייס, "הם יודעים הכל ומתכננים את כל המהלכים שלהם בקפידה כדי להפחיד את הציבור. ברגע שאתה מפחד, אתה שלהם".