"אם תסתכלו ממש מקרוב, תוכלו לראות את מאט דיימון מציץ מבפנים": תיעוד חדש של רכב החלל "קיוריוסיטי" (Curiosity) הדהים את הגולשים ברשת, חלקם תוהים אם מדובר בהוכחה ודאית לכך שיש חיים על כוכב הלכת מאדים.

בתמונה שצולמה ב-7 במאי על ידי רכב החלל ופורסמה על ידי נאס"א, אפשר לראות מה שרבים מתארים בתור פתח שנחצב באבנים של כוכב הלכת המדברי. למרות זאת, מומחים מבהירים שזה לא המקרה ומדובר למעשה בתעתוע אופטי.

"מה שרואים בתמונה זה סדק בין שני סלעים", ציין אשווין ואסוודה, מדען במכון המדעי לחקר מאדים. בשיחה עם אתר Gizmodo הוא ציין שרכב החלל של נאס"א עשה את דרכו באזור שנוצר מדיונות חול שעוד היום חושפות ומכסות את האבנים שנמצאים תחתיהן. כמו כן, הוא הבהיר שאותו "פתח" באבן הוא בגובה של כ-30 סנטימטר לכל היותר.

"אני חושב שמה שרואים בתמונה זה שני סדקים אנכיים, שהחלק האמצעי ביניהן נפל", המשיך ואסוודה. "אם לא, מדובר בסדק אחד אנכי שנוצר רווח בין שני הצדדים שלו". למרות זאת, זה לא מנע מגולשים להשתעשע מהתמונה יוצאת הדופן. "אז זה באורך של כמה סנטימטרים – אז מה?", כתב אחד הגולשים באתר Reddit. "מאיפה לנו לדעת מה הגודל של האדונים החדשים שלנו?".

נציין שזו לא הפעם הראשונה שתמונות ממאדים עוררו דיון ברשת. בנובמבר של השנה שעברה, גולשים השתגעו מתמונות שצולמו על ידי רכב החלל "פרסברבנס" (Perseverance) אחרי שהבחינו במשולש לבן ומסתורי.

כמובן שמאז עלו מספר סברות לגבי מה המשולש הזה מייצג, החל מהוכחה לחיים חוצניים ועד להנחה שאולי בנאס"א העלו תמונת מסך עליה נשאר סימן המשולש של עכבר המחשב. בנאס"א לא התייחסו לאבחנות של הגולשים.