רוסיה: רשויות החוק הודיעו כי בכוונתם להעמיד לדין את אחד האחראים על טבח בית היתומים בעיר ייסק, אשר בדרום-מערב המדינה. מרינה סידורנקו, סגנית מנהל מוזיאון ההיסטוריה המקומי בייסק, התייחסה לדיווחים ואמרה כי גורמים במשרד החוץ כבר יצרו קשר עם ממשלת קנדה בדרישה לקבל מידע אודות הלמוט אוברלנדר – אשר חשוד כי השתתף בטבח שגבה את חייהם של מאות ילדים.

הלמוט אוברלנדר מוכר ברחבי העולם בתור פושע נאצי שחמק מעונשו במרוצת השנים. בשנת 1942, הוא היה אחד מאנשי יחידת האייזנצגרופן ("קבוצות משימה") שפשטו על בית היתומים המקומי ורצחו למעלה מ-200 ילדים באמצעות תאי גזים ניידים במשאיות. מאוחר יותר, הילדים נקברו בקברי אחים המוניים בסביבת העיירה. שרידי גופותיהם של 50 ילדים בלבד נמצאו אחרי המלחמה ואלו קיבלו קבורה הולמת.

לאחר המלחמה, אוברלנדר היגר לקנדה שם הקים חברת בנייה לקראת שנות ה-60. שלושה עשורים מאוחר יותר, רשויות החוק המקומיות החלו לדון בשאלה "האם לשלול את אזרחותו", זאת לאחר שהתגלה כי הסתיר מידע בנוגע לשירותו הצבאי באייזנצגרופן במסכי ההגירה שלו. בשנה שעברה, בית המשפט קבע באופן סופי כי יש לשלול את אזרחותו.

 

יינסק
מחריד: תיעוד מקבר האחים בבית היתומים | צילום: VK: ‎ПЛОХИЕ НОВОСТИ
יינסק
האנדרטה שהוקמה לזכר קורבנות הטבח | צילום: VK: ‎ПЛОХИЕ НОВОСТИ

סידורנקו התייחסה להחלטת הממשלה לפעול נגד אוברלנדר ואמרה: "אנחנו מאמינים כי עדיין ניתן לשפוט אותו. אמנם אנחנו לא חושבים שהוא היה אחד ממפקדי היחידה, אך הוא ככל הנראה פעל בתור אחד החיילים הרגליים בזמן הטבח".

לאורך השנים, אוברלנדר טען כי הוא פעל בתור מתורגמן ביחידת "אייזנצגרופן D", אשר הייתה אחראית למותם של יותר מ-2 מיליון בני אדם – רובם יהודים. למרות זאת, הוא גרס כי מעולם לא פעל ישירות נגד אוכלוסייה אזרחית ומעבר לפועלו כמתורגמן, נהג לשמור על המזון של החיילים ולהבריק נעליים.

סידורנקו מאמינה כי ניתן יהיה להרשיע את אוברלנדר על סמך עדויות של אלו ששרדו את הטבח, כמו גם מסמכים של הנאצים שנמצאו במרוצת השנים. אחד המסמכים אף מצביע על כך שהמתורגמן נכח בבית היתומים בזמן התקרית, שעה שאחד השורדים תיאר באוטוביוגרפיה שלו כיצד מתורגמן שדיבר רוסית שותפת השתתף בטבח עצמו.

נכון לעכשיו, רשויות קנדה טרם הביעו נכונות לשתף פעולה עם החקירה הרוסית.