חוקרים סקנדינביים טוענים כי הצליחו לחשוף את אחד הסודות הכמוסים ביותר מתקופת הוויקינגים. פרופסור פר הולמברג, מאוניברסיטת גוטנברג השוודית, פרסם לאחרונה את ממצאי המחקר שלו סביב "רוּק" – אבן הרוּן המסתורית מן המאה ה-6.

מדובר באבן מסתורית עם כתב סתרים שכביכול - לפי פולקלור הוויקינגי - מנבא את סוף העולם. כמו כן, מדובר באחד המונומנטים המוכרים ביותר עם הקיסר ת'יאודוריך הגדול – מלך האוסטרוגותים משנת 475 ועד 526.

היסטוריונים מספרים כי ת'יאודריך הגדול נתפס בתור אחד המלכים הנוראיים ביותר בתקופתו, אשר הייתה רוויה באסונות כגון רעב, התפרצויות הר געש ומחלות. כעת, החוקרים השוודיים טוענים כי התכתובות המסתוריות על האבן מתייחסות לשורה של נבואות זעם אשר היו אמורות להתחולל אחרי תקופת שלטונו.

View this post on Instagram

A post shared by Ancient History Encyclopedia (@ahencyclopedia) on

על פי החוקרים, כתב הסתרים על אבן הרוּק מתייחס לשורה של דימויים מבהילים. מזאבים אכזריים שאוכלים אחד את השני, אל שדות קטל נוראיים ועד להשמדת השמש. הולמברג סבור גם כי הם הצליחו לתרגם את ההקדמה לאותן נבואות זעם, אשר מתייחסת למותו של ת'יאודוריך והשושלת שלו.

באבן נכתב: "לאחר לכתו של ואמות' עמדה אבן הרון הזו. וארין, האב, הפיק אותה לאחר הבן – מקולל המוות. הבא נאמר זאת לזכרו של אודין, שאוצרות המלחמה התחלקו, תריסר פעמים נגזלו בקרב, גם מזה וגם מזה". כן, זה בטח נשמע לכם כמו ג'יבריש, אבל סמכו עלינו – זה היה מאוד מפחיד באותה תקופה.

במאמר שפורסם בכתב העת של אוניברסיטת אופסלה, אשר בשוודיה, הולמברג מסביר כיצד הם הצליחו לפענח את כתב הסתרים העתיק. "הממצאים שלנו נחשפו משילוב של מחקר בסמיוטיקה, פילולוגיה, ארכיאולוגיה וההיסטוריה של הדת", כתב הפרופסור. "בעזרת המחקר שלנו, חשפנו משמעות חדשה למונומנט שמציגה הצצה אל תקופת הוויקינגים של סקנדינביה מבחינה תרבותית-חברתית ודתית".