שעות אחרי המהומה בבניין הקפיטול בוושינגטון DC והתמונה המזעזעת מתחילה להתבהר. חודשיים אחרי שדונלד טראמפ הפסיד בבחירות לנשיאות ארה"ב, תומכיו התפרצו לבניין הקונגרס של ארה"ב בעיצומה של הפגנה מחאה שיצאה משליטה. בשעות האחרונות, רשויות האכיפה האמריקאיות הצליחו להשתלט בחזרה על מתחם הקפיטול, לאחר שיותר מ-50 בני אדם, 4 אנשים נהרגו ונמצאו במקום לפחות שני מטעני חבלה.

התמונות הקשות מגבעת הקפיטול ככל הנראה ייצרבו בתודעה האמריקאית לעוד שנים ארוכות. למרות זאת, זו לא הפעם הראשונה שחמושים הסתערו על בניין הקונגרס האמריקאי. ההיסטוריונים צ'ארלס מק'קיני ואראם גודסוזיאן התייחסו למאורעות הדרמתיים מהבירה בשיחה עם כתבי חברת החדשות ABC 24 והדגישו כי אירוע דומה קרה כבר בעבר – שלא לומר, העבר הרחוק.

 

מק'קיני סיפר שבמהלך ה-50 שנים האחרונות, נערכו המון הפגנות מול בניין הקפיטול כולל אחת של תנועת BLM רק בשנה האחרונה. אף על פי כן, מחאת תומכי טרמאפ שונה באופן מהותי מהשאר מהבחינה שחמושים פרצו אל תוך מתחם הקונגרס – משהו שלא נראה בבירה כבר יותר מ-200 שנה.

"הפעם האחרונה שחמושים פרצו לבנייני הקפיטול היה ב-24 באוגוסט, 1814, וזה היה הבריטים", סיפר. "זה קרה במהלך מלחמת 1812 – בין ארצות הברית והאימפריה הבריטית. מאוחר יותר, הם שרפו את הבניין ולאחר מכן, גם את הבית הלבן". מק'קיני סיפר שבאותה תקופה, חייליו של המלך ג'ורג' ה-3 שרפו לא רק את בנייני הקונגרס, אלא גם את הבית הלבן. אף על פי כן, גודסוזיאן מדגיש כי ההשווה בין שתי התקריות בעייתית בלשון המעטה.

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by ZULU3D (@zulumarket)

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by "scientia potentia est." (@the_amateur_historian)

 

"הפעם האחרונה שחמושים התפרצו אל מתחם הקפיטול, זה היה צבא זר שנלחם נגד ארה"ב ולא אזרחים אמריקאים", אמר ההיסטוריון. "מעבר לזה יש את עניין הסיבתיות. שאר המחאות שהתחוללו מול בנייני הקונגרס נבעו מעובדות ברורות בשטח. מחאת התנועה האזרחית, מחאות של זכויות נשים ואפילו מחאות שקרו בזמן השפל הגדול. כולן קרו מסיבות ברורות שאין עליהן עוררין. כאן יש לנו מחאה שמסובבת סביב שקרים ובדיות. כל זה קרה בגלל תאוריות קונספירציה ברשת".

בעקבות התקרית האיומה, ראשת עיריית וושינגטון DC הכריזה על מצב חירום שיערך מעל לשבועיים ולמעשה, יהיה בתוקף עד להשבעתו של הנשיא הנבחר – ג'ו ביידן. בינתיים, הרשתות החברתיות פייסבוק וטוויטר חסמו את חשבונותיו של הנשיא היוצא, זמן קצר לאחר שצייץ לתומכיו: "לכו הביתה באהבה ושלום - זכרו את היום הזה לנצח".