תגלית ביוון: עשרות לוחות עתיקים נמצאו בקרקעית באר בבירת המדינה – וחוקרים טוענים כי הם מקוללים. קבוצת ארכיאולוגים גילו לפחות 30 לוחות בתחתית באר שנחשפה בבית הקברות "קרמיקוס", אשר באתונה.

ג'וטה סטרוסצ'ק, ראש צוות החפירות מטעם מכון הארכיאולוגיה הגרמני באתונה, התייחסה לממצאים באתר וטענה כי הלוחות קוראים לאלים לפגוע בפרנסתו או לקלל אנשים מסוימים. כמו כן, לא ידוע מי הפסל שהפיק את הלוחות או מי הזמין אותם.

לוחות מקוללים הם תופעה מוכרת בתקופת יוון ורומא העתיקה. על פי ההערכות, הלוחות הללו הופקו במאה ה-4 לפנה"ס ולמרות שהם נועדו להביא מזל רע לנמען שלהם, הם לא מאחלים לו מוות נוראי.

"רוב הקללות מן התקופה הזו נועדו לפגוע בתפקוד של יריב כלשהו", סיפר כריסטופר פרונה, פרופסור להיסטוריה מאוניברסיטת אילינוי המתמחה בעת העתיקה. "רוב הלוחות שנחשפו לאורך השנים קשורים דווקא לתיקים משפטיים ואומרים דברים כמו 'תנצרו את לשונו ומחשבתו של ככה-וככה אשר עומד להעיד נגדי'".

View this post on Instagram

A post shared by NMQ (@keeper_cat1) on

פרונה הוסיף כי לאורך השנים נחשפו לוחות הנוגעים למוזיקאים, שחקנים או אתלטים. למרות זאת, רוב הלוחות המקוללים נועדו דווקא לעורכי דין – מפתיע, אנחנו יודעים. מעבר ללוחות המקוללים, חוקרים מצאו גם חפצים אחרים, ביניהם: כלי חרס שונים שנועדו לשתייה ובישול, נורות חימר, כלים מעץ ומטבעות ברונזה.