היום לפני 90 שנה, משלחת נורווגית אל האי וייט איילנד, קנדה, גילתה מחזה מחריד: גופתו הקפואה של גבר מחוסר ראש. על פי העדויות, הגופה נמצאה אחרי שאחד מחברי המשלחת זיהה התגודדות של דובי קוטב על האי. בסמוך אליה, התגלו שרידים של עוד שתי גופות נוספות, מצלמה ועוד 93 סלילי נגטיב משומשים. למרות זאת, הממצא המדהים ביותר באותו יום היה יומן מסע של אחד משלושת הקורבנות המסתוריים. באותו רגע, הנורווגים הבינו שפתרו לגמרי במקרה את אחת התעלומות הגדולות ביותר של עידן משלחות הסיור לקוטב הצפוני – והם מצאו את שלושת הסיירים של משלחת ס. א. אנדריי. 

משלחת ס. א. אנדריי הייתה אחת המשימות השאפתניות ביותר שיצאו משוודיה של סוף המאה ה-19. מדובר בעצם במשלחת שנועדה לחצות את הקוטב הצפוני לראשונה היסטוריה באמצעות כדור פורח. סולומן אוגוסט אנדריי היה מפקד המשימה בן ה-43. יחד איתו, יצאו למסע גם נילס סטרינדברג, פיזיקאי בן 23, וקנוט פרנקל, מהנדס בן 27. ב-11 ביולי 1897, שלושת ההרפתקנים המריאו מן האי דיינס, מזרחית לגרינלנד - ומאז לא נראו עוד.

 

 

 

ב-5 באוגוסט, 1930, גופותיהם של חברי המשלחת נמצאו יחד עם יומני המסע של אנדריי – שחשפו מעט מהתלאות שהשלישייה חוו מאז שיצאו למסע הגורלי. הרשומות חשפו כיצד הם התקשו לשלוט בכדור הפורח כבר בימים הראשונים של המסע וכלי התעופה המגושם לא הפסיק לפגוע בקרחונים. 3 ימים אחרי ההמראה, השלישייה כבר מצאה את עצמה נוטשת את הכדור הפורח על הים הארקטי במרחק של כ-490 ק"מ מהקוטב הצפוני – ומשם, המשימה לחצות את הקוטב הפכה למשימת הישרדות. 

חברי המשלחת ניסו כמיטב יכולתם להמשיך עם מזחלות אל נקודת האספקה שלהם באזור רוסיה, אבל היסחפות הקרחונים גרמה למשימה להיות בלתי אפשרית. מעבר לתנאי מזג האוויר הבלתי נתפסים, השלישייה התמודדה גם עם שורה של פציעות ומחלות. באוקטובר, שלושה חודשים אחרי ההמראה, הם הגיעו אל האי וייט ששוכן בחלקו הצפוני של הדסון ביי – המקום שבו מצאו את מותם. 

 

 

 

עד היום לא ברור מה הרג את חברי המשלחת. היסטוריונים מסוימים טוענים שהשלישייה מתה כתוצאה מהרעלת בוטוליזם שנגרמה מפחיות שימורים מקולקלות. אחרים גורסים שהם מתו כתוצאה של הרעלת ויטמין A, בזמן שיש גם כאלו שחושבים שהם מתו אחרי שאכלו את הכבד הרעיל של אחד מדובי הקוטב בסביבה. יש גם אנשים שמאמינים שחברי המשלחת שמו קץ לחייהם ברגע שהבינו שנחרץ גורלם, או שאחד מהם החליט לרצוח את השניים האחרים מסיבה כלשהי ואז התאבד בעצמו.

שרידי גופותיהם הוחזרו לשוודיה זמן קצר אחרי שהתגלו, שם הם זכו בקבלת פנים של גיבורים. לאורך השנים, רבים ביקרו את החלטתו של ס. א. אנדריי לצאת למסע השאפתני ללא היערכות ואף הגדירו אותו כמשימת התאבדות. למרות זאת, קשה שלא להתרשם מהרוח ההרפתקנית של השלישייה, שיצאה לכבוש את הקוטב הצפוני בכדור פורח.