תגלית של פעם בחיים בקרקעית הים: צוללנים מצאו בחלקו הדרומי של הים האגאי את ראשו של פסל השיש "הרקולס של אנטיקיתרה". התגלית נחשפה מול חופי האי אנטיקיתרה, ששוכן בין כרתים ופלופונסוס, בעומק של עשרות מטרים מתחת לפני הים.

גופו של הפסל התגלה לראשונה על ידי צוללנים שחיפשו ספוגים בקרקעית הים בשנת 1901. "הרקולס של אנטיקיתרה" נמצא בהריסות של ספינת משא רומית שטבעה על פי ההערכות לפני 2,000.

מעבר לפסל השיש האדיר, צוללנים וארכיאולוגים מצאו במקום גם יצירות אומנות מברונזה, כלי קרמיקה וזכוכית, וגם את מנגנון אנטיקיתרה – כלי עם צירים שככל הנראה נועד לחשב את תזוזות השמש, הירח וכוכבי הלכת הקרובים אלינו – שהוגדר במרוצת הזמן בתור "המחשב האנלוגי הראשון בהיסטוריה".

View this post on Instagram

A post shared by Newsbomb.gr (@newsbombgr)

View this post on Instagram

A post shared by Angelos Koronakis (@vangeliskoronakis)

פרופסור לורנז באומר, ארכיאולוג מאוניברסיטת ג'נבה שמנהל את המבצע לאיסוף הכלים מהריסות הספינה, אמר שמעבר לראש של הרקולס נמצאו במקום גם שיניים של בני אדם – ככל הנראה כמה מאנשי הצוות של הספינה. מעבר לזה, הוא התייחס לממצא הנדיר וקבע שזה בוודאות ראשו של הרקולס.

"זאת חתיכת שיש מרשימה מאוד", אמר הפרופסור והוסיף שלראש יש את כל המאפיינים של גיבור המיתולוגיה היוונית מתקופת רומא העתיקה. "הראש גדול פי שתיים מראשו של האדם הממוצע, בעל זקן ארוך ושיער קצר. אין שום ספק שזה הרקולס".

View this post on Instagram

A post shared by L.A. Astronomical Society (@la.astronomical.society)

View this post on Instagram

A post shared by Sculpture Artist/Jyl Bonaguro (@jylbonaguro)

התגלית התאפשרה לאחר שצוות הצלילה פינה מהריסות הספינה שלושה סלעים במשקל של 8.5 טון. פרופסור באומר ציין שהמבצע היה מאתגר מאוד עבור אנשי הצוות, שכן הם נאלצו לעבוד רק חצי שעה כל פעם בגלל העומק הרב של האתר – 50 מטרים מתחת לפני הים.

"המבצע היה קשה מאוד, אבל עכשיו אנחנו מבינים פחות או יותר מה עוד מסתתר מתחת לסלעים האלה", הוסיף פרופסור באומר. "עכשיו, כל דבר קטן שאנחנו מוצאים שם עוזר לנו להבין יותר דברים על הספינה, על הציוד שהיה עליה, על אנשי הצוות והמקום ממנו הם באו".