האם רשויות החוק ברוסיה הצליחו לפתור את אחת התעלומות הגדולות בתולדות המדינה? חוקר מיוחד מטעם פרקליטות מחוז אוראל, מרכז המדינה, הודיע לפני כמה ימים כי תיק החקירה של "תקרית מעבר דייטלוב" נסגר, אחרי שנקבע כי קבוצת גולשי הסקי מתו מקור לאחר שנתקלו במפולת שלג – אך מקורבי הקורבנות דוחים את הסברה הזאת על הסף ומבטיחים שלעולם לא ינוחו, עד שתיחשף האמת.

"תקרית מעבר דייטלוב" התחוללה בפברואר 1959, כאשר קבוצה של 9 גולשי סקי יצאו לטיול באזור הר חולאטצ'אחל (המוכר גם בתור "הר המוות"). הקשר עם חברי הקבוצה נותק וכעבור כמה ימים, משלחת חיפוש יצאה לבדוק מה עלה בגורלם. חברי המשלחת מצאו קודם כל את חניון הלילה של הגולשים, ללא כל סימן לחברי הקבוצה. חלק רב מהציוד עדיין היה במקום, מה שהוביל לסברה כי חלקם עזבו את החניון והשאירו מאחוריהם ציוד כמו מעילים ונעליים. כמו כן, נמצא במקום אוהל אחד שאחת מדפנותיו נחתכה מבפנים.

משלחת החיפוש איתרה את שלושת הגופות הראשונות כמה ימים מאוחר יותר, כאשר שתיים היו סמוכות אחת לשנייה והשלישית הייתה שרועה במרחק של יותר מ-300 מטרים מהם. לאחר מכן, כלבי גישוש איתרו את גופתה של אחת מחברות הקבוצה מתחת לשלג, כמו גם את גופתו של חבר נוסף כמה מאות מטרים משם. גופותיהם של שאר חברי הקבוצה נמצאו בנקיק חודשיים מאוחר יותר, אחרי שהשלג נמס. חלקן נמצאו עם עצמות שבורות ואחרות אותרו ללא עיניים או לשון.

הפרשה קיבלה לאורך השנים את הכינוי "תקרית מעבר דייטלוב", על שמו של מארגן המשלחת בן ה-23 איגור דייטלוב. התקרית המסתורית הייתה מקור לאינספור קונספירציות בקרב תושבי רוסיה, חלקם גרסו כי חברי הקבוצה מתו אחרי שנתקלו בבעל חיים בלתי מזוהה. היו גם אלו שטענו כי התשיעייה נתקלה בחייזרים או אפילו נרצחה על ידי הקג"ב. ביום ראשון האחרון, חוקר מיוחד מטעם פרקליטות מחוז אוראל אמר שהצליח לפתור את התעלומה בת ה-61 שנים.

החוקר אנדריי קוריאקוב קבע כי חברי הקבוצה מתו כתוצאה מהיפותרמיה, לאחר שנתקלו במפולת שלג על ההר. לטענתו, התשיעייה מתה מוות הירואי לאחר שאלה ניסו לשרוד בקור שמוערך בכ-45- מעלות. "אמנם פאניקה לא דבקה בהם, אבל לא היה להם סיכוי לשרוד", אמר. "סברת המפולת התבררה להיות האפשרות ההגיונית ביותר. כעת, כל שנותר לי לומר זה שהעניין סגור באופן רשמי". אף על פי כן, מקורבים של הקורבנות לא מקבלים את ממצאי החקירה הממשלתית – וחלקם טוענים כי יש ראיות שמצביעות על כך שהאסון הוא מעשה יד אדם.

View this post on Instagram

A post shared by SCARED SH*TLESS PODCAST (@scaredshitlesspod) on

יבגני צ'רנוסוב, עורך דין שמייצג חלק מהמשפחות, סבור כי חברי הקבוצה מתו כתוצאה מתאונה בתוכנית החלל הרוסית. לטענתו, התשיעייה מתה מהתפוצצות בקרבת מקום, שנבעה ככל הנראה מהתרסקות של מעבורת חלל או מנפילה של רקטת האצה של מעבורת חלל. "חברי הקבוצה נתקלו בעננה מורעלת שמקורה מדלק מעבורות", אמר צ'רנוסוב. "הם הורעלו ולא היו מסוגלים לנשום. הם נבהלו, נמלטו ממוקד התקרית וקפאו מקור. אנחנו חושבים שכולם מתו בטווח של 6 שעות במהלך לילה אחד".

אולג ארכיפוב, מומחה ל"תקרית מעבר דייטלוב", מחזק את דברי צ'רנוסוב ואומר כי גם הוא לא מאמין בסברת המפולת. לטענתו, חלק מחברי הקבוצה נקברו ללא איברים פנימיים, לאחר שאלו נלקחו על ידי חוקרי הקג"ב. "אם מפולת גרמה לאסון הזה, הקג"ב לא היו לוקחים להם את האיברים הפנימיים", אמר ארכיפוב.

עורך הדין הוסיף כי חלק מבני המשפחות של הקורבנות אפילו מוכנים להוציא את גופות יקיריהם מן הקבר בשביל לחשוף את האמת. הוא הוסיף: "זוהי רק ההתחלה. אנחנו לא נוותר. האמינו לי, אם לא היה לנו את הראיות, לא היינו מתעקשים ככה".