סיפורה האישי של דווי שאנטי מוכר עוד בימינו בתור אחת העדויות המשכנעות בעולם לקיום של גלגול נשמות. נולדה ב-11 בדצמבר, 1926, דווי גדלה בדלהי, הודו, למשפחה ממעמד סוציואקונומי נמוך. בני משפחתה תיארו אותה בצעירותה בתור פעוטה רגילה לחלוטין. למרות זאת, חייה קיבלו תפנית בלתי צפויה ברגע שהתחילה לדבר – ולתאר את חייה האישיים מהגלגול הקודם.

הוריה סיפרו שהעדויות המצמררות שלה התחילו כשהייתה בת 4. בשיחות עם הוריה, דווי נהגה לדבר על חייה הקודמים במת'ורה, עיירה ששוכנת יותר מ-160 ק"מ דרומית לביתה ומקום שהיא והוריה מעולם לא דיברו עליו או ביקרו בו. מה שהתחיל בתיאורים מפורטים של העיירה, כולל שמות של רחובות ומיקומים של חנויות, הפך עם הזמן לסיפורים על אישה ושמה לוגדי (שאנטי בגלגולה הקודם), ומערכת היחסים שלה עם בעלה.

 

שאנטי (צילום: allthatsintresting, facebook)
בתמונה: שאנטי בת ה-9 ופנדיט | צילום: allthatsintresting, facebook

בני משפחתה סיפרו שהילדה דיברה פעמים רבות על בעלה מהגלגול הקודם ותיארה אותו כאדם בעל עור בהיר, עם יבלת על לחיו השמאלית, שנהג להרכיב משקפי ראייה. בצעירותה, הוריה תמיד התייחסו לסיפורים האלה בתור המצאות של ילדה עם דמיון עשיר. למרות זאת, כשהיא סיפרה לכולם את שמו האמיתי של בעלה, פנדיט קדרנת' צואובה, חבר של בני המשפחה החליט לבדוק את העניין יותר לעומק – ונדהם לגלות שאכן יש אדם כזה שמתגורר במת'ורה.

התגלית המדהימה נחשפה אחרי שאותו בן משפחה שלח מכתב לפנדיט ובו כל זיכרונותיה המשונים של שאנטי שהייתה אז בת 9. עד מהרה, הם קיבלו מכתב בחזרה ובו האלמן אישר את כל מה שאמרה. כמה שבועות לאחר מכן, הוא החליט לשלוח את אחד מבני המשפחה שלו בשביל לחקור את הפרשה המסתורית.

שאנטי נזכרת בלוגדי

כמה ימים אחרי שפנדיט אישר את דבריה של דווי במכתב, בני משפחתו של האלמן ובני משפחתה של הילדה החליטו לערוך לה בוחן פתע בשביל לבדוק אם היא אכן מי שהיא טוענת שהיא. יום אחד, בן דודו של פנדיט נכנס לביתם והציג את עצמו בתור בעלה של שאנטי מהגלגול הקודם. המטרה הייתה כמובן לבדוק האם הוא יצליח להערים עליה – אך הילדה לא נפלה בפח. להפתעתם של כולם, היא לא רק זיהתה שלא מדובר בפנדיט, אלא גם זיהתה שמדובר בבן דודו. אחרי שהחדשות הגיעו לאלמן, הוא החליט לנסוע יחד עם בנו בן ה-10 אל הילדה המסתורית מדלהי.

בני משפחתה של שאנטי תיארו מאוחר יותר את המפגש המרגש והעידו שהילדה פרצה בבכי ברגע שראתה את פנדיט ובנו. האלמן אז ביקש לשוחח בפרטיות עם בת ה-9 ולשאול אותה שאלות שונות בשביל לאמת את דבריה. בני משפחתה של הילדה סיפרו מאוחר יותר שהאלמן סיים את השיחה כשהוא מאוד אמוציונאלי. "הוא גילה שכל מה שהיא אמרה היה נכון והתרגש עד דמעות", סיפר אחד מבני המשפחה. "זה היה כאילו לוגדי, אשתו, דיברה איתו מהעולם הבא".

פנדיט ובנו בילו כמה ימים נוספים עם שאנטי לפני שהחליטו לחזור לביתם. בוכיה, היא התחננה בפני הוריה שייקחו אותה למת'ורה ואפילו הבטיחה להם שתכוון אותם היישר אל ביתה הישן. בשלב הזה, סיפורה של שאנטי כבר פורסם ברחבי הודו ואפילו הגיע לאוזניו של המנהיג מהטמה גנדי – שהורה להקים ועדת חקירה שתבחן את המקרה היוצא דופן. כך, בנובמבר של 1935, שאנטי, הוריה ועוד תריסר חוקרים נסעו כולם למת'ורה, אל ביתם של פנדיט ולוגדי.

עם הגעתם אל תחנת הרכבת במת'ורה, צוות החוקרים החליטו לערוך שורה של מבדקים כדי לבחון עד כמה חזק הזיכרון של שאנטי מהגלגול הקודם. אחד מחברי הוועדה סיפר: "ברגע שירדנו מהרכבת, שמנו את הילדה במושב הקדמי של כרכרה וביקשנו ממנה להוביל את הנהג אל ביתה הישן. וידאנו שאף אחד לא הוביל אותה מחוץ לכרכרה והנחנו את הנהג לנסוע לאן שתגיד לו – התוצאות היו מדהימות".

 

שאנטי (צילום: allthatsintresting, facebook)
שאנטי, בשנות ה-30 לחייה, בתמונה משפחתית | צילום: allthatsintresting, facebook

שאנטי לא רק הצליחה להוביל את כולם אל ביתה הישן, היא גם ציינה בפני הנהג מה השתנה בעיירה מאז מותה הטרגי של לוגדי. מרחובות שנסללו בעיר ועד לבניינים חדשים שנבנו. מאוחר יותר, הנהג אישר לצוות החוקרים שכל הדברים שאמרה לו היו נכונים.

לאחר שהגיעו לביתו של פנדיט, אחד החוקרים ביקש מבת ה-9 להראות להם משהו שרק לוגדי יודעת עליו. בתגובה, שאנטי רצה לאחד החדרים בבית, הצביעה על אחת מפינותיו וציינה שהחביאה מתחת לאריחים קופסא עם כסף לשעת חירום. האלמן מיהר להרים את האריח ואכן, הייתה שם קופסא מתחת לרצפות – אך היא הייתה ריקה. מבולבלת, היא המשיכה לחפש בחור שמתחת לאריח, משוכנעת שיש שם כסף. זמן קצר לאחר מכן, פנדיט הודה שגילה את המחבוא אחרי מותה של אשתו ושהשתמש בכסף. משם, חברי המשלחת פנו אל בית הוריה של לוגדי.

אחד החוקרים תיאר בדו"ח מיוחד של הביקור את המפגש המרתק בין שאנטי והוריה של לוגדי. "היא לא רק הובילה אותנו היישר אל הבית שלהם, אלא גם זיהתה את 'אביה' וגם את 'אמה'", ציין החוקר. "מה שהיה באמת מדהים זה שהיא הצליחה לזהות אותם בתוך קבוצה של 50 אנשים. היא חיבקה אותם ומיררה בבכי".

הביקור במת'ורה נגמר בסופו של דבר כשהוריה של שאנטי הודיעו שבכוונתם לחזור הביתה. בת ה-9 אמנם רצתה להישאר עוד, אבל בני הזוג התעקשו. הילדה נפרדה מפנדיט, בנו והוריה של לוגדי, לפני שעלתה בחזרה על הרכבת לדלהי יחד עם הוריה. מאוחר יותר, ועדת החקירה סיכמה את הביקור הביזארי בדו"ח ובו ציינו כי "אין להם שום הסבר הגיוני למה שקרה במת'ורה".

"הם סחבו אותי בגביע והובילו אותי אל קרישנה"

מאז הפרסומים של ועדת החקירה, שאנטי הפכה מוקד לתחקירים נוספים – חלקם קבעו כי היא אכן הוכחה חיה לתופעת גלגולי נשמות, בזמן שאחרים היו ספקניים יותר לגבי עדותה. במרוצת השנים, היא המשיכה להתגורר בדלהי, אך מעולם לא נישאה או הביאה ילדים לעולם. בגיל 60, היא התראיינה בפני ד"ר איאן סטיבנסון, פסיכיאטר קנדי, לצורך מחקר על חוויותיה. במהלך המחקר הזה, שאת חלקו עשתה תחת היפנוזה, שאנטי טענה שחוותה גם אירועי סף מוות ואפילו ציינה שיש לה זיכרונות מהעולם הבא בתור לוגדי.

"לפני שמתי, אני זוכרת שהרגשתי סחרחורת איומה ואז נפלתי אל תוך חשיכה מוחלטת", סיפרה. "לפתע, ראיתי אור בוהק וארבעה גברים צעירים התגלו בפני. כולם היו בתחתונים צהובים והם סחבו אותי בגביע והובילו אותי אל קרישנה. באותו מקום, היה רישום של כל הטוב והרע שעשית על פני האדמה. הם לקחו אותי אז אל גרם מדרגות מוזהב ממנו יכולתי לראות נהר שהיה נקי וטהור כמו חלב. בפנים, היו נשמות אחרות. הן נראו כמו להבות בעששיות".

שאנטי התראיינה פעם נוספת לגבי חוויותיה ב-23 בדצמבר, 1987, לצורך מחקר אחר של פסיכיאטר מקומי. 4 ימים לאחר מכן, היא נמצאה מתה בביתה. היא הייתה אז בת 61.

רוצים לקרוא עוד סיפורים על גלגולי נשמות? לחצו כאן