אין תמונה
טקס זריקת תינוקת בהודו. אפשר את זה ביותר מזעזע?

למה המין האנושי מצא לנכון לעולל לילדיו הפעוטים של טקסים איומים כאלה ואחרים? מאיפה היצר הקדמון הזה מגיע? האם זה מקנאה שהנה הגיע דור שיחליף אותנו ויגזול מאיתנו הכול, אז בוא נדפוק אותו כבר על ההתחלה שיבין מי הבוס? ולמה אנחנו ממשיכים עם זה מדור לדור?

>> עוד במוזר בעולם: טקס קיצוני של הוצאת גופות והלבשתן

הנה עוד טקס חסר תכלית שמתעלל ממש בתינוקות, הפעם בהודו. לפי המקומיים מדובר במסורת שנשמרת כבר למעלה מ-700 שנים, כשמאות מבני הכפרים ליד העיר הינדי שבמדינת קרנטקה שבדרום הודו עולים מדי שנה למקדש סרי סנטיוואר כדי לצפות בטקס זריקת הפעוטות מגג המקדש אל פיסת בד מתוחה בתחתיתו – מרחק של כ-15 מטרים.

צפו בטקס המזעזע:

החסיד מטפס על חומות המקדש הגבוהות בחבל, כשעל גבו מתנודד דלי. כשהוא מגיע אל "הפסגה" הוא שולף מהדלי את התינוק. הוא מעניק אותו לאחד מהגברים שמחכים לו על הגג המציג אותו בפני קהל החסידים שלמטה, מחזיק אותו מידיו ורגליו כאילו היה סל, הוא מנדנד אותו מצד לצד באוויר ומזמר תפילה לאל – ואז הוא זורק את התינוק המיילל מטה. קבוצה של כ-15 גברים מחזיקים שמיכה מתוחה בחוזקה, כשהתינוק נוחת עליה הם ממהרים להחזיר אותו לאמו – תם הטקס. אפשר לעבור לתינוק המסכן הבא.

אין תמונה
מסכן, אל תעשה את זה לילדיך כשתגדל בבקשה

אין תמונה
הכל יהיה בסדר, חוץ מהטראומה שתלווה אותך לכל החיים

שמו של המנהג אבד עם ההיסטוריה, אך הוא קיים ושריר ומשתתפים בו מוסלמים והינדים הודים כאחד במדינות קארנאטקה ומהרשטרה. הם מאמינים כי הטקס מעניק לתינוק מזל טוב ושומר עליו מוגן, בטוח ובריא – חשבתם אולי לא לזרוק אותו ממגדל כדי לשמור על בטחונו? בנוסף הם מאמינים כי הטקס יעניק לכל המשפחה שגשוג והצלחה, שזה גם מוזר בהתחשב שרוב המשתתפים בטקס חיים בעוני מחפיר וכבר 700 שנה דבר לא השתנה.

אין תמונה
קיצוניים, זה לא טוב להיות קיצוני

אין תמונה
אבא, למה עשית לי את זה?

הטקס מיועד בדרך כלל לתינוקות מתחת לגיל שנתיים (כמה שיותר קטן ככה לא זוכרים את הטראומה, נכון?) והוא נחגג במקדשים ברחבי הודו באדיקות השמורה להמונים דתיים וקיצוניים ביותר, חרף מחאתם המתגברת של אירגוני זכויות אדם ואף איסור משטרתי שהוצא על הטקס משנת 2011, אך לא נאכף מאז לאור תגובתם האלימה של החסידים. אף אחד לא יודע מה מקור הטקס וכיצד הוא התחיל מאחר ולא קיימים טקסטים המתעדים אותו, "הטקס אינו חלק מהמסורת ההינדית הקלאסית", אומרת פרופ' רנטה סוהן מבית הספר ללימודי אפריקאים ואוריינטליסטים. גורם לכם לערער על טיבן של מסורות, או נגיד סכסוכים היסטוריים, הגדרות מגדריות למיניהן או תבניות אחרות – לא? למה בני אדם מתנהגים כמו שהם מתנהגים?

אין תמונה
לתינוק שלום, לנשמה שלנו פחות

_OBJ

>> לכל הכתבות במדור מוזר בעולם