פעילי זכויות בעלי חיים זועמים על ענקיות הרשת טוויטר ויוטיוב, על כך שאלו לא עושות מספיק בשביל למנוע סרטוני פטיש מזעזעים המציגים התעללות בחיות חסרות ישע. לאחרונה, עולים יותר ויותר סרטונים המוכרים בתור "פורנו מעיכה" לאותם אתרים, בהם אפשר לראות אנשים רומסים למוות בעלי חיים – והכל לצורך העונג המיני המעוות של הצופים.

בארגון ה-Humane Society בארה"ב טוענים כי מגיעים אליהם עשרות דיווחים מדי שנה על הסרטונים המזעזעים הללו. חלקם מציגים אנשים שמועכים חרקים, פרוקי רגליים וזחלים, בזמן שסרטונים קיצוניים יותר מראים כיצד רומסים עכברים, גורי כלבים, חתלתולים ואפילו ארנבונים.

פטריק נוקס, כתב של אתר החדשות הבריטי The Sun, סיפר שבמקרים רבים אלו דווקא נשים שמשתתפות בסרטוני ההתעללות הללו – נשים אותן חובבי הז'אנר לרוב מתארים בתור Crush Goddesses (או "אלילות מעיכה"). "מי שבאמת רוצה, יכול למצוא את התיעוד המזעזע הזה ברשת תוך מספר דקות", הוסיף נוקס. "הנשים האלה לרוב נועלות נעלי עקב בזמן האקט, ככל הנראה רובד נוסף של הפטיש המחריד הזה".

 

פורנו מעיכה (צילום: the sun, twitter)
חלק מהתיעוד המזעזע שנמצא ברשת | צילום: the sun, twitter

תחקיר של העיתונאי הבריטי העלה שהמון מאותן "אלילות" הן נשים ממוצא אסיאתי, אך הסרטונים הקשים ביותר מציגים בדרך כלל נשים בעלות חזות מערבית. הוא ממשיך: "בחלק מהתיעוד אפשר לראות אותן מועכות את בעלי החיים באיטיות איומה, כך שיוכלו למקסם את הסבל של בעל החיים. הכל כדי לענג את הצופים המעוותים שיושבים מול המסך".

 

"בסרטון אחד אפשר היה לראות אותה קוטעת את הגפיים של החיה ואז מטילה עליה שתן"

מומחים טוענים כי רק חלק זעיר מהתיעוד המזעזע נגיש בחיפוש של גוגל או עולה לרשתות החברתיות, בזמן שרוב "פורנו המעיכה" נמצא בכלל ב-Dark Web. אשלי מאוסרי, מנהלת מדור שת"פ עם רשויות האכיפה בארגון ה- Humane Societyהאמריקאי, מספרת שלהערכתם יש מאות אלפי אנשים ברחבי העולם שלוקחים חלק בתופעה הבזויה – בין אם באופן אקטיבי כמפיקי סרטונים או באופן פאסיבי כצופים.

"האנשים האלה חיים ברחבי העולם, מה שמקשה מאוד על רשויות האכיפה למצוא אותם", אמרה מאוסרי. "מצד שני, אדם נורמטיבי כביכול יכול להעלות 'פורנו מעיכה' לחשבונות המדיה החברתיים שלו מבלי שהנהלת האתר תעשה משהו. משום מה, הם מסתמכים על המשתמשים האחרים שידווחו להם על תופעות כאלו".

סרטוני "פורנו מעיכה" מנוגדים לחוק בבריטניה, שם הם מוגדרים בתור התעללות בבעלי חיים – עברה פלילית הנושאת עונש מאסר של עד חצי שנה. למרות זאת, הפרלמנט המקומי חוקק לאחרונה תיקון לחוק הרווחה לבעלי חיים לפיו אדם שיורשע בהתעללות בחיות מחודש יולי הקרוב עלול למצוא את עצמו בכלא למשך תקופה של עד 6 שנים.

לפני כשנתיים עבר בארה"ב חוק ה- Preventing Animal Cruelty and Torture Act (או בקיצור PACT Act), אשר הוציא מחוץ לחוק את סרטוני הפטיש הנוראיים. "האדם הראשון שהואשם בעברה על ה-PACT Act העלה לחשבון האינסטגרם שלו סרטוני התעללות בבעלי חיים", הוסיפה מאוסרי. "למרות זאת, לרוב קשה לנו מאוד לאתר את האנשים האלה, בגלל שהסרטונים שלהם עולים בעיקר לפורומים סגורים ואיזוטריים ברשת".

 

פורנו מעיכה (צילום: the sun, twitter)
בתמונות: גור חתולים וכלבים שניות לפני מותם האכזרי | צילום: the sun, twitter

בשנת 2015 נוצר תקדים משפטי בנוגע לסרטוני "פורנו מעיכה" בארה"ב, זאת לאחר שבית המשפט הרשיע את אשלי ניקול ריצ'ארדס בהתעללות בבעלי חיים – ולמעשה הפך אותה לאישה הראשונה שנאסרה על כך שהפיקה והפיצה את התיעוד המזעזע. ממצאי חקירת המשטרה חשפו כי ריצ'ארדס נהגה לצלם את הסרטונים המזעזעים לפחות מאז 2012.

חוקרים תיארו בבית המשפט את האופן הקיצוני שבו ריצ'ארדס הייתה מתעללת בבעלי החיים. "בסרטון אחד אפשר היה לראות אותה קוטעת את הגפיים של החיה ואז מטילה עליה שתן", סיפר החוקר. "היא אז הפנתה את מבטה אל המצלמה ושלחה הערות מיניות לצופים". במקרה אחר, הנאשמת אפילו תיעדה את הרגע שבו ניקבה עין של חתול באמצעות נעל העקב שלה. בסופו של דבר, בת ה-24 הורשעה בשלושה סעיפים של התעללות בבעלי חיים ונידונה לרצות 10 שנות מאסר.

זוהי כמובן לא הפעם הראשונה שבה סרטוני התעללות עלו לכותרות ברחבי העולם. בחודש פברואר האחרון, גורמים בארגון זכויות בעלי החיים PETA פרסמו ממצאי תחקיר מצמררים מהמזרח הרחוק, שם אנשים מחזיקים קופים בתור חיות מחמד ומתעללים בהם לצורכי בידור ברשת.

 

פורנו מעיכה (צילום: the sun, twitter)
אשלי ניקול ריצ'ארדס: האישה הראשונה שנאסרה בארה"ב בגלל "פורנו מעיכה" | צילום: the sun, twitter

בסרטון שעלה לערוץ היוטיוב More Monkey Tales Too, אפשר לראות כיצד אישה מתעללת בגור של קופי מקוק, מכה אותו ומנסה לאמן אותו להתנהג כמו בן אדם. "זה הצד האפל של אנשים ששומרים קופים בתור חיות מחמד", כתבה עורכת הסרטון. "הבעלים משיגים גורים צעירים אחרי שאימם נרצחה בטבע. גור כמו שרואים בסרטון הזה אפשר לקנות ב-20 דולר בלבד". העורכת הוסיפה שתופעת ההתעללות בקופים ביוטיוב החמירה בשנה האחרונה, לאחר שרבים הבינו שניתן להתפרנס מזה באתר.

"על פי תנאי השימוש של יוטיוב, הערוצים האלה אמורים להיות כבר סגורים", זעמו בארגון PETA. "אף על פי כן, הסרטונים המזעזעים האלה ממשיכים לגרוף צפיות בגלל הטיפול הלוקה של האתר". בתגובה לתחקיר שלהם, בכירים ביוטיוב הדגישו שחל איסור מוחלט להעלות תכנים אלימים לאתר – כולל סרטוני התעללות. כמו כן, הם הוסיפו שברגע שבו תתקבל תלונה על משתמש שמפר את תנאי השימוש שלהם, הסרטון יוסר מיד ולאחר בדיקה הערוץ גם יימחק מהאתר.

בינתיים, בהיעדר פיקוח משמעותי על המתחולל ברשתות החברתיות, מסתמן שהדרך האפקטיבית ביותר להתמודד עם התופעה היא לדווח על אותם סרטונים – בתקווה שזה יוביל למחיקתם מהרשת.