ביג שיפ (צילום: indypersian, twitter)
"מעולם לא ראיתי דבר כזה" | צילום: indypersian, twitter

כבש שברח מהעדר שלו לפני 7 שנים הדהים את הגולשים ברשת, אחרי שגזזו את רעמתו האימתנית שהגיעה למשקל של עשרות ק"ג. הכבש, שזכה לכינוי "ביג שיפּ" (Big Sheep: כבש גדול), הופרד מהעדר שלו בשנת 2015 כשהיה בסך הכל טלה צעיר. כעת, החוואי אנדרו ביטון זכה לגזוז את כל הצמר שגידל מאז.

"ברגע שאמרו לי שתפסו אותו, אמרתי לעצמי שאני חייב לקפוץ לסככה איפה שגוזזים את הצמר כדי לראות אותו", ציין ביטון. "כשהגעתי לשם ביג שיפּ פשוט הסתכל עליי. כמה גברים שהיו שם תפסו אותו ואז פשוט התחלתי לעבוד".

דיוויד קוקס, החוואי שהצליח לתפוס אותו בהרים, התייחס לתהליך הגז ואמר שבאופן מפתיע הכבש היה רגוע מאוד. "הוא היה כמו צב ענקי", סיפר. "הוא שכב על הגב שלו עם הרגליים באוויר בזמן שגזזו אותו. בסך הכל, אני חושב שזאת הייתה חוויה מאוד נחמדה בשבילו". לטענתו, הנוכחים נאלצו לעשות הגרלה כדי לקבוע מי יגזוז את הצמר בגלל שכולם רצו את הכבוד.

ביטון סיפר שכל חייו הוא גזז צמר של כבשים והוא מעולם לא ראה רעמה גדולה כמו של "ביג שיפּ". "ראיתי פעם דגימות ממפעלים שהצמר היה יחסית ארוך, אבל מעולם לא ראיתי דבר כזה", סיפר. "כשניגשתי להרים את הצמר הוא היה ממש גושי". הכבש הסורר הוחזר לעדר שלו בסוף התהליך, בזמן שביטון ניגש לשקול את הצמר. סך הכל, המשקל הסתכם ב-22.2 ק"ג.

"ביג שיפּ", כמו כבשי צמר אחרות באוסטרליה וניו זילנד, הוא מזן "מרינו". מדובר בכבשים שלא מפסיקות לגדל את הצמר שלהן, זאת בניגוד לכבשי בר שהצמר שלהן נושר מפעם לפעם. מהבחינה הזאת הן חייבות לעבור גז, אחרת הצמר פשוט מפריע עליהן ללכת ממקום למקום.

נציין שזו לא הפעם הראשונה שאנחנו כותבים על כבש סורר שעבר גז אחרי כמה שנים של בדידות. קוראים אדוקים אולי זוכרים את "שרק", הכבש שבילה 6 שנים לבדו בהרי ניו זילנד לפני שנתפס עם רעמה במשקל של 27 ק"ג – פי 6 מהמשקל הממוצע. למרות זאת, זה אפילו לא מתקרב ל"כריס" הכבש שנכנס לספר השיאים של גינס עם רעמה במשקל של 41 ק"ג – פי 9 מהמשקל הממוצע.