מסיבה נאצית במיניאפוליס
יש גם החלפות מרצ'נדייז? | צילום: City Pages

בעיר מיניאפוליס שבמינסוטה, ארה"ב, יש מסעדה גרמנית בשם Gasthof zur Gemütlichkeit ("אכסניית החום והשמחה"). במסעדה הגרמנית הזו מגישים פראצל, נקניקיות, כרוב חמוץ וקרם שניט, ולפעמים גם עורכים שם מסיבות נאציות. עם מדים של ה-SS, צלבי קרס, הייל היטלר וכל הג'אז הזה. בעיה, מישהו? ככה חשבנו.

אתר הבלוגים City Pages קיבל בשבוע שעבר טיפ אנונימי על מסיבה נאצית כזו שנערכה בחג המולד האחרון, כלומר לפני שלושה חודשים בלבד, ועדות בדמותן של כמה תמונות שצולמו באירוע הרייך השלישי הזה. למרות שהן מטושטשות, הן די מדברות בעד עצמן: מדובר בחגיגה מלכותית עם סממנים נאציים מובהקים לאור יום. פני המשתתפים טושטשו כדי לא לפגוע בכבודם, אבל נראה שהם חוגגים, מבלים ונהנים כאילו אין מחר. במקרה שלהם, זה כנראה גם נכון.

בשבוע שעבר פרסם אחד הנוכחים במסיבה הסבר מפורט שאמור להניח את הדעת. ג'ון בורום, חבר האגודה היסטורי של מלחמת העולם השניה, טוען שמדובר בהמחזה לגיטימית של התקופה - "כמו כנס של סטאר טרק - רק למעריצי המלחמה".

מסיבה נאצית במיניאפוליס
אכלו ושתו כי מחר נמות | צילום: City Pages

"כל קבוצות המשחזרים הגרמניות במינסוטה נפגשות מדי שנה ועורכות מסיבת כריסמס משום שאין לנו אירועים בתקופת החורף. זה בדיוק כמו כל מועדון חברים שעורך כנס או מפגש משותף. בגלל שהם מתלבשים במדים גרמניים ממלחה"ע השנייה, מגניב יותר ללכת למסעדה גרמנית, לאכול אוכל גרמני ולשתות בירה גרמנית".

בורום אף הבהיר שמדובר במסורת, וכי הקבוצות עורכות ערב כזה כבר 16 שנים, כאשר רק בשש השנים האחרונות הוא מתקיים במסעדה. חוץ מהערב, אגב, חברים בקבוצות מעורבים בפעילויות חינוכיות, אירועי שחזור והמחזה של סוף שבוע שלם והפקת סרטים. בורום מתעקש שכל החברים בקבוצות עוברים בדיקות רקע אינטנסיביות, ונאסר על ניאו נאצים או פעילים גזעניים להשתתף באירועים האלה.

"גם אם אתה לובש מדים של חייל גרמני או של נאצי, זה לא כאילו אתה אומר 'אני חושב שהיטלר מגניב בטירוף' או 'אני שונא יהודים, הומואים ודמוקרטים'", הוא מסביר. "אתה לא שם כי אתה מאמין במה שהיטלר האמין, אתה שם כדי לחנך אנשים וללמד אותם על ההיסטוריה, כדי שהם לא ישכחו. זה כמו לרצות להיות האיש הרע כשמשחקים שוטרים וגנבים - יש לכולנו משיכה לצד האפל". שזה אולי נכון, אבל רובנו לא מתחפשים אליו וחוגגים אותו מדי שנה. בעל המסעדה, אגב, סרב להגיב. מעניין למה.

מסיבה נאצית במיניאפוליס
עברו את הגבול | צילום: City Pages

(מקור)