הצפרדעים שנתפסו בנתב"ג (צילום: מכס נתב"ג)
מתחת לסמארטפונים התגלו 18 צפרדעים מדרום אמריקה | צילום: מכס נתב"ג

התייר הישראלי כבר שנים רבות מנהל מלחמת מוחות עם פקידי המכס של רשות המיסים בנמל התעופה 'בן גוריון'. זו לא סתם מלחמה רגילה שבה כל אחד משכלל את השיטות שלו להצליח בהברחה, אלא קרב מתמשך שלעולם לא מגיע לסיומו כשכל פעם ידו של אחד מהצדדים על העליונה.

על פי הערכות של גורמים ברשות המיסים, התיירים הישראלים שחוזרים מחופשות ארצה מבריחים פריטים שחייבים בהצהרת מכס במיליארדי שקלים בכל מיני שיטות – ולא רק בנתב"ג; חלק לא מבוטל מההברחות מבוצע גם דרך מעברי הגבול לישראל בעיקר 'אלנבי' ו'נהר הירדן'.

"כשאתה תופס אזרח ישראלי כשהוא נוחת בנתב"ג עם פריטים וציוד שחייב בהצהרת הון ותשלום מכס אתה נחשף כל פעם לשיטה משוכללת אחרת", סיפר גורם ברשות המיסים. "היה למשל מקרה של חרדי שהצליח לתפור בטנות על הציצית שעל גופו ולהשתיל בתוכם 30 סמאטרפונים מסוג 'אייפון 5', דבר שלא חשבנו עליו בכלל. או הברחת יהלומים ושעוני 'רולקס' בתוך סוליות נעליים. הראש הישראלי לא מפסיק לשדרג את שיטות ההברחה כשכל פעם אנחנו מופתעים מהשיטות ומהנועזות ומפריטי ההברחות. כנראה שהכסף הגדול שהישראליים גוזרים במכירת המוצרים בישראל, כולל בעלי חיים שמבריחים מדרבן אותם לבצע את ההברחות כמעט בכל מחיר".

אלה ההברחות הכי מוזרות והזויות שסוכלו בשנה האחרונה בנתב"ג:

צפרדעים מכוסות בסמארטפונים

תושב השרון בשנות ה-40 לחייו, שחזר מניו-יורק, עבר בצורה מעוררת חשד את המסלול הירוק. פקידי המכס קלטו אותו בחושיהם וביקשו ממנו להתלוות אליהם הצידה. בחיפוש בתיקו הם נדהמו לגלות שלושה סמאטרפונים מסוג 'נקסוס 5' בתוך קופסאות שהיו עטופות בבגדים, ומתחתם נתגלו 18 צפרדעים נדירות מדרום אמריקה. מחירה של כל צפרדע כ-700 שקל והוא התכוון למכור אותם בארץ.

טבק לנרגילה בתוך מנוע של ג'יפ פורשה

תושב הישוב בסמת טבעון כבן 29 חזר מירדן לישראל דרך מעבר הגבול היבשתי 'נהר הירדן'. ריח הנרגילה הלא שגרתי שאפף את מכונית 'הפורשה' של האיש גרם לפקידי המכס לחשוד שמדובר בהברחה. הם פתחו את מנוע המכונית וגילו בתוכו 130 ק"ג של טבק לנרגילה.

הברחת צפרדעים (צילום: אורי זיו, רשות המסים)
אנשי המכס היו מוכנים | צילום: אורי זיו, רשות המסים

 34 תוכים בתיק יד

שני ישראלים שחזרו מבלגיה עם תיקי יד עברו במסלול הירוק. מה שהם לא ידעו שזמן קצר לפני נחיתתם הגיע מידע מודיעיני למשרד החקלאות על ההברחה. חיפוש בתיק היד של אחד הנוסעים חשף אוסף נדיר של 34 תוכים נדירים למדי, אשר שוויים נאמד בכמה עשרות אלפי יורו ואשר יועדו לרבייה בישראל כדי להרוויח כסף רב.

מובטל שהבריח סיגרים קובנים באלפי שקלים

ישראלי בן 66 הסליק לתוך המזוודה שלו שני ארגזים שהכילו מאות סיגרים קובניים משובחים של חברת ''קוהיבה'. הליכתו המוזרה גרמה לפקידי המכס לעקוב אחריו ואף לערוך חיפוש במזוודה שלו, בה נתפסו הסיגרים שעלותם כ-120 אלף שקל. חקירת פקידי המכס העלתה, כי מדובר במובטל שמקבל דמי אבטלה ולטענתו אחת לשלושה חודשים טס לקובה לסייע לתושבים מקובה לקבל ויזות לביקור בישראל.

נחשי פיתון בחבילת דואר

תושב מעלה אדומים המתין בציפייה רבה לחבילה שהיה אמור לקבל מהולנד. החבילה התמימה הגיעה לבית הדואר בנתב"ג במסווה של חבילת בגדים ארוזה. החבילה עברה שיקוף ואז גילו המוכסים ארבעה נחשי פיתון צעירים שהוחבאו בתוך הבגדים. אחת מהם מת ולא שרד את המסע הארוך בתוך החבילה שלא היו בה פתחי אוורור. בני המשפחה שלהם יועדה החבילה הוזמנו לחקירה.

הברחת צפרדעים (צילום: רשות המסים)
ממש לא סוכריות טופי | צילום: רשות המסים

הברחת צפרדעים (צילום: רשות המסים)
"אנחנו כל פעם מופתעים מחדש" | צילום: רשות המסים

חשיש ופטריות הזייה במסווה של סוכריות טופי

ביחידת הסמים של נתב"ג נתפסו במהלך שנת 2013 16 ק"ג של פטריות הזייה שהוברחו לישראל ונחשבות למבוקשות ביותר לעומת גרמים בודדים בשנת 2012. מדובר בתופעה שהולכת ומתעצמת; באחרונה, הוברחו מהולנד לישראל בתוך חבילה כחצי ק"ג של פטריות הזייה וסוכריות 'חשיש' שהוסוו לסוכריות 'טופי'. המשלוח הגיע מצרפת ובעל החבילה נעצר לחקירה.

ג'ראס בתוך תמונות גבס ממקסיקו

שני צעירים מאשדוד הזמינו חבילות תמימות של פריטי אמנות ומוסיקה מצרפת ומקסיקו. באחת החבילות מצאו פקידי המכס 1,000 כדורי אקסטזי שהוברחו בתוך רמקול. בחבילה אחרת נתפס ק"ג חשיש הודי (ג'ראס) שהוסתר בתוך תמונות גבס ממקסיקו.

גז פלפל, מפתחות לאזיקים כוונות לרובה

צעיר בן 26 שנחת מארצות הברית בנתב"ג הפתיע אפילו את פקידי המכס הוותיקים. בדפנות המזוודה הוא החביא שתי כוונות לרובה צלפים, סכינים, גז פלפל ומפתחות לפתיחת אזיקים. הצעיר שמר על זכות השתיקה, סירב לפרט למי היה מיועד הציוד. הפריטים הוחרמו והוא שוחרר בערבות.