משתמש ברשת החברתית טיקטוק הגעיל אלפי גולשים, אחרי שרופא חשף מול כולם את ההסבר לסרטון התולעים שהמשתמש העלה.

בסרטון, שכצפוי הפך לוויראלי,  העלה המשתמש תיעוד של תולעים לבנות קטנות על אצבעו וציין כי הן הופיעו עליה לאחר שגירד את פי הטבעת שלו. הוא שאל את שאר הגולשים אם הם יודעים לזהות את סוג התולעת - וקיבל תשובה מרופא שהזהיר: "זו הסיבה שאסור לגרד בתחת ולכסוס ציפורניים".

ד"ר קארן רג'אן, שענה לטיקטוקר, הסביר כי מדובר בתולעי סיכה, שהן תולעים זעירות שעלולות להגיע למעיים ונפוצות בעיקר בקרב ילדים. "אם נדבקים, היצורים האלה חיים במעי שלך במהלך היום ויוצאים לשחק בלילה", אמר.

"תולעי סיכה יכולות להטיל ביצים מסביב לפי הטבעת, מה שגורם לצורך עז לגרד את האזור", ציין הרופא. "הביצים יכולות לעבור לאצבעות או מתחת לציפורניים ואז לעבור לכל דבר שנוגעים בו, כולל אנשים אחרים".

הוא המשיך והסביר כיצד ניתן לאבחן את התולעים על ידי איש מקצוע. "לפעמים מופיע חומר לבן באזור פי הטבעת של האדם שאתה חושד שיש לו תולעי סיכה", תיאר. "לאחר מכן ניתן לבחון את החומר תחת מיקרוסקופ כדי לאשר אבחנה". הוא אף קרא לשאר הגולשים להימנע מ"לגרד ולרחרח" את פי הטבעת.

@dr.karanr

Night creatures #schoolwithdrkaran #learnontiktok #factorcap

♬ Steven Universe - L.Dre

הסימנים הנפוצים ביותר לתולעי סיכה כוללים כאבי בטן, יקיצה בלילה, ירידה במשקל, הרטבת המיטה ועור מגורה סביב פי הטבעת. תולעי סיכה מתפשטות כאשר הביצים שלהן נדבקות לכל משטח כולל צעצועים, בגדים, מברשות שיניים, מזון ואפילו חיות מחמד. לביצים לוקח שבועיים לבקוע.

ניתן לקבל תרופה ללא מרשם לטיפול בתולעים, ורופאים ממליצים להקפיד לשטוף ידיים ולהשתמש במברשת מיוחדת כדי להסיר לכלוך מתחת לציפורניים, במיוחד לפני האוכל, השימוש בשירותים והחלפת חיתולים. שמירה על ציפורניים קצרות, כיבוס בגדי השינה והמגבות בטמפרטורה חמה ושאיבת אבק או ניקוי אבק עם מטלית לחה גם מועילה.

אז כן, אומנם העברנו הלאה את הגועל - אבל לפחות עכשיו אתם יודעים גם איך להימנע ממנו. אין על מה חברים.